SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Temel SEO Denetimi Nasıl Yapılır?

SEO Yapmaya Başlarken Kontrol Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

İnternet sitenizin Google aramalarında iyi sıralamalar edinebilmesi, yüksek tıklama oranları yakalayabilmesi için kullanıcıları veya arama motoru botlarını rahatsız edebilecek problemleri giderdiğinizden emin olmalısınız. Bunun için de temel SEO denetimi yapmalı ve sitenizdeki bazı unsurları kontrol ettiğinizden emin olmalısınız.

Peki SEO denetimi nasıl yapılır? Özellikle çok fazla sayfadan oluşan internet sitelerinde hele ki en baştan itibaren sistematik bir şekilde ilerlemediyseniz bir yerden sonra işlerin karışması doğaldır. Bu nedenle belirli aralıklarla site denetimi yaparak işlerin kontrolden çıkmamasını sağlamanız gerekir. 

SEO Yapmaya Başlarken Kontrol Etmeniz Gerekenler – Temel SEO Denetimi Nasıl Yapılır?

  • Site Menüsü Doğru Çalışıyor Mu? – Temel SEO Denetimi

SEO ve UX uzmanlarının sıklıkla vurguladığı şeylerden biri bir ziyaretçinin internet sitenizde gitmek istediği sayfaya en fazla 3 tıklamayla gidebilmesi gerektiğidir. Bu nedenle başta site menüsü olmak üzere internet sitenizdeki gezinti araçlarının, sayfa içi linklerin doğru çalışması ve kullanıcıların işini zorlaştırmaması gerekir.

  • Mobil Uyumluluğu İhmal Etmeyin! – Temel SEO Denetimi Nasıl Yapılır?

İnternet kullanıcılarının çoğu, herhangi bir web sitesini mobil cihazlardan ziyaret ediyor. Aynı şekilde Google istatistiklerine göre kullanıcı aramalarının %70’e yakını da mobil cihazlar üzerinden gerçekleştiriliyor. Eğer mobil ziyaretçileriniz düşükse veya hemen çıkma oranları çok yüksekse Google Mobil Uyumluluk Testi yapmanızı ve sonrasında mobil uyumluluk açısından geliştirmelere gitmenizi öneririz.

  • Site Hızını Kontrol Edin! – Site Denetimi Nasıl Yapılır?

Google'ın pazar araştırmasına göre, mobil kullanıcıların yüzde 53'ü, yüklenmesi üç saniyeden uzun süren bir siteyi terk ediyor. Eğer web siteniz yeteri kadar hızlı değilse ziyaretçilerinizi başka sitelere kaptırmak üzere olduğunuzu söyleyebiliriz. Unutmayın; kullanıcıların zamanı değerlidir ve yavaş sayfalarla onları başka sitelere bakmaya yönlendirmemeniz gerekir.

  • İçerikleriniz Yeterince Kaliteli Mi? – Temel SEO Denetimi Nasıl Yapılır?

Elbette bir internet sitesinin iyi bir SEO performansı gösterebilmesi için kaliteli içeriklere sahip olması gerekir. Google Analytics veya Search Console’u kullanarak sitenizdeki en az trafik almış araçları inceleyebilirsiniz. 

  • Meta Başlık ve Açıklamaları Göz Ardı Etmeyin! – Temel SEO Denetimi

Temel SEO denetimi yaparken sitenizdeki içeriklerle birlikte meta başlık ve meta açıklamaları da kontrol etmelisiniz. Her sayfanın özgün bir meta başlığa ve açıklamaya sahip olması gerekir. Meta başlık ve açıklamalarda hedef anahtar kelimeler geçmeli, aynı zamanda kullanıcıları tıklamaya teşvik edecek ifadeler yer almalıdır.

  • Kırık Linkleri ve Yetim Sayfaları Kontrol Edin! – Temel SEO Denetimi Nasıl Yapılır?

Bir internet sitesinin kullanıcı deneyimi açısından yetersiz kalmasına neden olacak en önemli faktörlerden biri bozuk ve kırık linklerdir. Yanlış yönlendirilmiş URL adresleri, silinmiş ama hala arama motorunda gözüken sayfalar sitenizin SEO performansını olumsuz etkiler.

Yetim sayfalar ise bunun tam tersidir. Sayfa mevcut olmasına rağmen sitenizde bu sayfaya giden hiçbir bağlantı yoktur ve ne kullanıcılar ne de arama motoru botları bu sayfaları görebilir. Yetim sayfaları ya link yapınızın bir parçası haline getirmeli ya da yok etmelisiniz.

Profesyonel Destek Almak Hatalı Durumlara Düşmenizi Engeller

Temel SEO denetimi yapmak internet sitenizde kontrolü kaybetmenizin önüne geçecektir. Ancak uzun bir süredir yayında olmasına rağmen bu türden denetimleri yapmayan veya çok fazla sayfaya sahip olan internet sitelerinde temel SEO denetimi bile karmaşık ve uzun bir sürece dönüşebilmektedir.

Bu noktada bir SEO uzmanı ile çalışmak işinizi kolaylaştırabilir. İşini bilen bir SEO uzmanı ile web sitenizde performans kayıplarına neden olan faktörleri belirleyebileceğiniz gibi hızlı müdahalelerle bu durumları ortadan kaldırabilir ve sitenizin arama sonuç sayfasında daha iyi sıralamalar elde etmesini sağlayabilirsiniz.

[widget-133]

Yorum Yap