SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

“Instagram Neden Beni Kısıtlıyor?” - Instagram Erişim Engeli Nasıl Kaldırılır?

Instagram Erişim Sorunu Nasıl Giderilir?

“Bu eylemi gerçekleştirmeniz geçici olarak engellendi.” Instagram erişim kısıtlaması, pek çok kişinin karşılaştığı yaygın bir problemdir. Biliyorsunuz Instagram’da pek çok spam hesap bulunuyor. Ve bu hesapların sahipleri, zararlı içerikler paylaşıp kullanıcı deneyimlerini kötü etkiliyor. Instagram da bunun olmasını önlemek için erişimlere sınırlandırma koyuyor.

Instagram erişim engeliyle sık sık karşılaşıyorsanız ve hesabınızda olağandışı bir hareket fark ediyorsanız muhtemelen bir kural ihlali yapmışsınız demektir. Her sosyal medya platformu gibi Instagram da kullanıcıların güvenliği tehdit edici zararlı hesapları uzak tutmak için çabalar. En özet ifadeyle Instagram erişim engeli koyduğu kullanıcıya yanlış bir şey fark ettiğinin sinyalini verir.

“Instagram Topluluğumuzu Korumak İçin Bazı Hareketleri Kısıtlıyoruz”

Instagram’ın spam hesaplarla ilgili oldukça titiz çalışmalar yürüttüğünü biliyorsunuzdur. Instagram'da yayınlanan her şeyin, platformun Topluluk Kurallarına uygun olması gerekiyor. Yani şiddeti özendiren içerikler, satın alınan beğeniler ve takipçiler, bot hesaplar, telif hakkı ihlali ve toplu olarak takipte bulunma gibi pek çok eylem, Instagram’da spam olarak algılanabiliyor. Ardından bu tarz hesaplarda Instagram erişim sorunuyla karşılaşılıyor. 

Instagram Erişim Sınırlaması Neden Olur?

Instagram erişim sınırlamasını genellikle ihlalli/zararlı içerikler paylaşan profillere, uygunsuz hesaplara, aynı gün içerisinde çok sayıda gönderi paylaşan, hashtag kullanan ve toplu bir şekilde beğeni/yorum yapılan hesaplara uygular. Hesapların yaşına göre belirlenen günlük takip etme/takipten çıkma limiti vardır. Bu sınır aşıldığı takdirde de Instagram erişim kısıtlaması ile karşılaşılmaktadır.

Instagram Erişim Engeli Ne Zaman Kalkar? 

Instagram erişim engeli kaldırmak ve hesabınızı kullanmaya kaldığınız yerden devam etmek için platformdan inceleme talep edebilirsiniz. Bunun için “Bize Bildirin” butonuna tıklayıp Instagram erişim kısıtlamasını kontrol talebi oluşturabilir, 1-2 gün içerisinde hesabınızın yeniden aktifleşmesini sağlayabilirsiniz. Bunun dışında da Instagram engeli kaldırmak için bir diğer çözüm yolunuz, uygulamayı silip tekrar yüklemek olabilir. Burada alacağınız sonuç, hesabınızın neden askıya alındığına bağlı olarak değişebilir. Yani Instagram profilinizi etkinleştiremeyebilirsiniz.

Instagram Erişim Engeli Kaldırmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Instagram erişim sorunu yaşadığınızda hesabınızı aktif olarak kullanamaz, gönderi paylaşamaz ve hiçbir profilde bir eylem gerçekleştiremezsiniz. Bu yüzden Instagram erişim engelini kaldırmak için sizi spama düşürdüğünü düşündüğünüz hatalı paylaşımı silerek işe başlayabilirsiniz. Bir diğer alternatif olarak da hesabınızın şifresini değişmeyi deneyebilirsiniz. Elbette bu her zaman geçerli olan bir yöntem değil ancak pek çok kullanıcının bu şekilde hesabını yeniden aktifleştirdiği de görülüyor. Instagram'da geçici bir yasağın süresi genellikle 24-48 saattir. Ancak bu yasak bazı durumlarda haftalarca uzayabilir. Dolayısıyla Instagram sınırlaması, oldukça can sıkıcı olabilir. Bu tarz bir olumsuzluk yaşamamak adına paylaşımlarınıza dikkat etmenizi öneririz.

Instagram Erişim Engeli Başınıza Dert Olmasın…

Instagram erişim engelinin hatalı gönderilerle ve peş peşe kurulan etkileşimlerle yaşandığını detaylı bir şekilde açıkladık. Artık Instagram sınırlamasından kaçınmak için neler yapmanız gerektiğini daha iyi biliyorsunuz. 

Şunu unutmayın, bu aynı zamanda Instagram’ın sizi korumak için de geliştirdiği bir uygulama. Instagram'da hangi tür içeriklerin kabul edilebilir olduğunu ve hangilerinden kaçınmanız gerektiğini öğrenmek için Instagram'ın “Topluluk Kuralları”nı okuyabilirsiniz.

[widget-134]

Yorum Yap