SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sosyal Medyanın Olumsuz Etkileri

İnternet ve Sosyal Medya Kullanımının Zararları

Son yıllarda hayatımızda oldukça fazla yer eden sosyal medya küçük büyük demeden herkesin kullandığı mecralar halini aldı. İnternete erişim oranlarının artması, yeni teknolojilerin gelişmesi ve merak duygusunun körüklenmesi sosyal medyanın her cihaza hızlı ve etkili bir giriş yapmasına sebep oldu. Dolayısıyla sosyal medyanın olumsuz etkileri de ortaya çıkmaya başladı. Çünkü yararı olduğu kadar da zararı bulunan sosyal medyanın, diğer her şey gibi kontrollü kullanılması gerekiyor.

Geleneksel mecralardan farklı olarak dinamik bir yapısı bulunan sosyal medya sürekli değişme ve devamlılığını sürdürme eğilimindedir. Gazete, TV ve diğer basılı mecralardan en büyük farkı eş zamanlı bilgi paylaşımıdır. Çift yönlü iletişimin getirdiği etkileşim düzeyi geleneksel medyanın çok ilerisinde bir durum oluşturur. Hal böyle olunca sosyal medyanın yan etkileri de ortaya çıkabilir. Çoğu zaman internetin zararları arasında yer alan aşırı sosyal medya kullanımı, özellikle çocuklar ve gençler açısından dikkat edilmesi gereken bir durum.

Sosyal medyanın olumsuz etkileri uzmanlar tarafından sıklıkla ifade edilse de herkes bazı olumsuzlukların oluşabileceğini bilse de sosyal medyanın zararları konusuna detaylıca eğilmek ve sizin için nelerin sosyal medyanın olumsuz yönleri olabileceğinden bahsetmek istedik. Öyleyse sosyal medya kullanımının zararları nelerdir?

Sosyal Medya Kullanımının Zararları Nelerdir?

Sosyal medyanın bazı yararlarının olduğu yok sayılamaz. Fakat bu yararlarının yanında sosyal medyanın zararları olmadığını düşünmek de doğru değil. Aşırı sosyal medya kullanımının zararları birdenbire ortaya çıkmasa bile zaman içinde psikolojik olarak etkilerini gösterebilir. Bu sebeple sosyal medyanın olumsuz etkileri ve internetin zararları neler bilmeli, buna göre davranmalısınız. Çocukların ve gençlerin sosyal medyanın zararları hakkında bilinçlendirilmesine de destek olmalısınız. İşte sosyal medyanın olumsuz etkileri:

 • İnternet ve sosyal medya ile mahremiyet kavramı ortadan kalktı. Kullanıcılar kendi paylaşımlarını yaparken de başkalarının içeriklerini izlerken de mahremiyet konusuna önem vermeyebiliyor.

 • Kişisel bilgilerin her platformda paylaşılması sorunları da beraberinde getiriyor. 

 • Anonim hesaplara sahip kişiler ortaya çıkıyor ve psikolojik olarak yıpranma gözlemleniyor.

 • İnternet ve sosyal medya bağımlılığı kavramı ortaya çıkıyor, psikolojik yeni durumlar oluşabiliyor.

 • Başkalarının hayatlarını izleme ve değerlendirme konusunda aşırılıklar gözlemlenebiliyor.

 • Yetersizlik hissi, kendini değersiz görme ve mutsuz psikoloji içerisine girme konusu gündeme geliyor ve büyük sorunlar oluşuyor.

 • Sürekli önemli durumları kaçırma hissi yaşanabiliyor.

 • Doğru bilgiye ulaşmak zorlayıcı olabiliyor ve yanlış bilgilere inanma durumları gerçekleşebiliyor.

 • Siber zorbalığa maruz kalınabiliyor ve bu durumla başa çıkmak psikolojik olarak zorlayıcı olabiliyor.

 • Klavye ve fare kullanımına bağlı olarak kaslarda ve sinirlerde hastalıklar görülebiliyor.

 • Blog ifşacılığı, Youtube narsisizmi, Siberhondrik, Photolurking, Wikipedializm, Crackberry, Cheesepodding gibi bağımlılık kavramları internetin zararları olarak hayatımıza dahil oluyor. 

İnternet ve sosyal medyanın hayatımızda büyük bir önemi var. Çevremizdeki kullanıcı sayılarına ve sürelerine baktığımızda bunu net bir şekilde görebiliriz. Bu sebeple sosyal medyanın olumsuz etkileri hakkında fikir sahibi olup önlemimizi almalıyız. Aksi takdirde sosyal medyanın zararları bizi hem bedenen hem de psikolojik olarak yıpratabilir.

Sosyal Medya Okuryazarlığı Şart!

İnternetin ve sosyal medyanın hayatımızdaki yerini görebilmek çok kolaydır. Çevrenize baktığınızda sürekli telefonuyla ilgilenen insanlar görebilir, arkadaş ortamlarında tüm başların telefona gömüldüğünü fark edebilirsiniz. Toplu taşımada tutunacak yer ararken bile diğer elimizle sosyal medya postlarına beğeni yapabiliyoruz. Spor salonlarında, ofislerimizde, parklarda ve bahçelerde anın tadını çıkarmak yerine sosyal medya paylaşımları yapabiliyoruz. Sosyal medyanın zararları işte böyle anlarda ortaya çıkmaya başlayabiliyor. Ne kadar fazla sosyal medya kullanılırsa, sosyal medya kullanımının zararları da o denli ortaya çıkıyor. 

Tüm bunların önüne geçmek, doğru bilgileri edinmek, interneti ve sosyal medyayı en yararlı haliyle kullanmayı öğrenebilmek için sosyal medya okuryazarlığını öğrenmek ve içselleştirmek gerekiyor. İster profesyonel isterseniz de kişisel olarak sosyal medya kullanımınızı iyileştirmek istiyorsanız sosyal medya kursu alarak detaylı bir sosyal medya öğrenimi gerçekleştirebilirsiniz ve hesaplarınızı sadece olumlu işler için kullanabilirsiniz. Sosyal medyanın olumsuz etkileri üzerine siz de biraz düşünün ve üzerinizdeki etkileri gözlemleyin. Umarız kontrollü davranırsınız. 

[widget-134]

Yorum Yap