SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Facebook Business Suite Nedir, Nasıl Kullanılır?

Facebook ve Instagram Hesaplarınızı Kolayca Yönetin! - Facebook Business Suite

Facebook ve Instagram üzerinden uyguladığınız pazarlama stratejilerini yönetmek için daha iyi yollar mı arıyorsunuz? Henüz kullanmaya başlamadıysanız Facebook Business Suite tam da aradığınız araç olabilir. 2020 yılında kurumsal kullanıcılar için oluşturulan Facebook Business Suite, işinizi sosyal medyaya taşımanız için iyi bir fırsat sunar.

Biliyorsunuz, sosyal medya artık dijital pazarlamanın en etkili aracı. Dolayısıyla Facebook ve Instagram’daki başarınızı ölçebilmek için Facebook Business Suite ihtiyacınız var. Dilerseniz şimdi Facebook Business Suite nedir, Facebook Business Suite nasıl kullanılır ve Facebook Business Suite ne işe yarar gibi sorularınıza açıklık getirelim. 

Facebook Business Suite Nedir?

Facebook Business Suite nedir? Öncelikle bu soruya yanıt bulalım. Facebook Business Suite, yöneticilerin Facebook sayfalarını, Instagram hesaplarını ve Messenger etkileşimlerini tek bir gösterge panosundan yönetmesine izin veren ücretsiz bir sayfa yönetim aracıdır. 

Gerek masaüstü cihazlarda gerekse uygulama aracılığıyla mobilde kullanabileceğiniz Facebook Business Suite, eski sayfa yöneticisi araçlarına kıyasla çok daha kullanışlı bir deneyim ve derinlemesine bir pazarlama fırsatı vadetmektedir.

Facebook Business Suite Ne İşe Yarar?

Facebook Business Suite nedir, konusunu açıklığa kavuşturduğumuza göre şimdi de Facebook Business Suite nasıl kullanılır sorusu üzerine konuşabiliriz. Facebook Business Suite kullanımı itibariyle Facebook ve Instagram işletme hesaplarınızı son derece pratik bir şekilde yönetmenize izin verir. Facebook Business Suite ile;

  • Takipçilerinizin size attığı mesajlara yanıt verebilirsiniz.

  • Facebook ve Instagram gönderilerinizi, hikayelerinizi ve reklamlarınızı planlayabilirsiniz.

  • Performansınızı artırmanıza yardımcı olabilecek içgörüler ve ipuçları edinebilirsiniz.

Bu noktada hemen hatırlatmak isterim ki Facebook Business Suite ve Facebook Business Manager iki farklı araçtır. Business Manager uzun süredir piyasada olan Facebook Business Suite'in atasıdır diyebiliriz. Sayfalar, reklam hesapları, ürün listeleri ve müşteri rolleri gibi kaynakları yönetmenize olanak tanır. Ancak Facebook Business Suite’te Ayarlar panelinden Business Manager’da yapabildiğiniz çoğu şeyi yapabilme imkanınız da var.

Facebook’un Business Manager’ı ne kadar süre daha destekleyeceğiyle ilgili net bir bilgi paylaşamıyoruz. Fakat bu sürecin çok da uzun olmadığını söyleyebiliriz. Bu yüzden sizlere Facebook Business Suite’e yavaş yavaş adapte olmanızı önerebiliriz.

Facebook Business Suite Nasıl Kullanılır? 

Facebook'ta bir işletmesi olan herkes için Facebook Business Suite kullanımını tavsiye ediyoruz. Facebook Business Suite kullanımı tamamen ücretsiz. Peki, bu platformu nasıl kullanacaksınız?

  • Gönderi Oluşturma – Facebook Business Suite Kullanımı

Gönderi oluşturma ve planlama, Facebook Business Suite'in en önemli özelliklerinden biridir. Bunu yapmak için kontrol panelinin hemen altında yer alan Gönderiler ve Hikayeler’e gitmeli, gönderi oluşturucuyu kullanarak paylaşımınızı düzenlemelisiniz.

  • İçgörüler Alma – Facebook Business Suite Nasıl Kullanılır?

Facebook Business Suite analizler, içeriğinizin nasıl performans gösterdiğini görmek için kullanabileceğiniz sağlam bir analiz araçları düzenlemesini içerir. Sol taraftaki gezinme menünüzden, Insights'a tıklayın. Erişiminizin bir listesini, son performans sonrası ayrıntıları, kitle istatistiklerini ve Instagram analizlerini buradan görebilirsiniz.

  • Yeni Roller Ekleme – Facebook Business Suite Kullanımı

Sayfanıza ekip arkadaşları eklemek, içerik oluşturma iş akışınızla ilgili ek yardım almanın yararlı bir yolu olabilir. Facebook sayfanıza daha fazla rol veya yeni üye eklemek için sol taraftaki gezinme menünüzden "Tüm Araçlar"a gidin. Ardından 'Sayfa Ayarları'nı tıklayın. Oradan Sayfa Rolleri’ne gidin. Yeni birini eklemek isterseniz sayfanın ortasındaki açılır menüden konumunu seçin.

  • Hikaye Oluşturma – Facebook Business Suite Nasıl Kullanılır?

Kontrol panelinizden Hikaye Oluştur'u tıklayın. Hikayenize bir resim veya video yüklemek için Medya Ekle’yi tıklayın. Hikayenizin bir önizlemesini göreceksiniz ve bunu Facebook'ta mı, Instagram'da mı yoksa her ikisinde de yayınlamak isteyip istemediğinizi seçin. Facebook Business Suite ile metin veya çıkartma ekleyebilir hatta bağlam eklemek için hikaye resminizi kırpabilirsiniz. Hikayenizi belirli bir tarih ve saatte yayınlanacak şekilde planlayabilirsiniz. 

Facebook Business Suite’i Kimler Kullanmalı?

Facebook Business Suite ekip çalışmasını çok daha kolay bir hale getirebileceğinizi biliyor musunuz? İster tek kişilik bir ekibiniz olsun isterseniz de büyük bir ekibin parçası olun, tüm süreci daha basit hale getirebilirsiniz. 

Platformlar geliştikçe ve genişledikçe, Business Suite muhtemelen değişecek ve en son trendlere ayak uydurmamıza yardımcı olacak yeni özellikler sunacaktır. Markaların, gerektiğinde nasıl kullanılacağını bilmek için arayüze aşina olması akıllıca olacaktır. Bu nedenle şimdiden yerinizi almanız iyi olabilir!

[widget-134]

Yorum Yap