SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Backlink Nedir? Backlink ve SEO Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?

Backlink Nasıl Yapılır ve Backlink Çeşitleri Nelerdir?

Arama motoru sıralamaları her web sitesi için çok büyük bir önem teşkil eder. Gerilere düşmek, tüm web siteleri için istenmeyen bir durumdur. Bu yüzden de arama motoru sıralamalarını belirleyen etkenlerden bahsetmek gerekir. Bu yazımızı SEO çalışmalarına yön veren backlinklere değineceğiz.

Bildiğiniz gibi backlinkler, web sitelerin görüntülenme oranlarını artırıyor. Ancak bazı detaylara dikkat edilmezse backlink almak web sitelerinin kalite puanını yükselttiği gibi düşüşlere de sebep olabiliyor. Bu noktada web sitenizin hangi site üzerinden backlink aldığı, backlink almak için hangi yöntemlerin izlendiği konusunu değerlendirmek gerekiyor. Eğer backlink nasıl alınır, backlink ne işe yarar ve backlink çeşitleri nelerdir gibi sorular aklınızı kurcalıyorsa bu yazıda hepsine yanıt bulacağınızı söyleyebiliriz.

Backlink Ne İşe Yarar? – Backlink Almak Çok Önemli!

Backlink nedir diye merak ediyorsanız en özet şekilde şöyle açıklayabiliriz: Siteniz dışındaki başka bir siteden sizin sitenizin linkine tıklanarak trafik çekmeniz. Yani kendi web sayfanız üzerinden farklı bir sitenin ziyaretçi sayısını artırmanız da diyebiliriz. Şimdi gelelim, backlink ne işe yarar sorusuna. Backlink çalışmaları; arama motorlarının güvenini kazanmak ve sıralamanızı yükseltmek için yapılır. Ancak bunun da belirli kuralları bulunuyor. Yanlış backlink yöntemlerini kullanırsanız sitenizin sıralaması düşebilir. Dolayısıyla ilk olarak backlink çeşitlerine hakim olmanız gerekir.

Backlink Türleri Nelerdir? – Doğru Yöntemlerle Backlink Nasıl Alınır?

Web sitenizin arama motorlarında en sık görüntülenen ve tıklama alan siteler arasında olmasını istiyorsanız backlink türlerini bilmek zorundasınız. Çünkü backlink türleri ya trafik almanızı, arama motorlarında üst sıralara çıkmanızı sağlayacak ya da gerilere düşmenize neden olacaktır. Hangi türlerde backlink çalışmaları yaptığınız bu yüzden çok önemlidir. Backlink çeşitleri:

  • Doğal Backlinkler

SEO açısından fayda sağlayan backlink türleri hangileri diye merak ediyorsanız ilk sırayı doğal backlinklere verebilirsiniz. Doğal backlinkler sayfalarınızı beğenen kişilerin kendi web sitelerinde ya da bloglarında sizin linklerinizi paylaşmaları sonucunda alınabilir. Siz backlink için hiçbir şey yapmadığınız halde doğal olarak size gelirler ve bu yönleriyle kalite puanınıza olumlu bir etki yaparlar.

  • Sosyal İmleme

Facebook, Twitter, Reddit, LinkedIn, Pinterest, Scoop, Stumble gibi sosyal platformlar üzerinden link paylaşımları yapmak sosyal imleme olarak adlandırılıyor. Backlink almak istiyorsanız sosyal imleme sayfalarında sitenizin paylaşılmasını sağlayabilirsiniz. Hızlı indeks alabilmek için sosyal imleme çok değerli oluyor. 

  • Forum Backlinkleri

Backlink nasıl alınır diye merak edenler için forum sitelerinin backlink için en uygun yerler olduğunu söyleyebiliriz. Gerçek kullanıcı profil alanlarında, imzalarında ya da sponsorlu olarak kendi sitenizin linklerinin paylaşılmasını sağlarsanız forumlar üzerinden de web sitenize trafik çekebilirsiniz. Ancak bu backlinkler diğerlerinden daha az etkilere sahip olacaktır. 

  • Footer Backlinkler

Backlink nasıl yapılır sorusunun bir diğer yanıtı da footer bağlantılarıdır. Sitelerin en altlarında yer alan ‘footer’lar SEO açısından etkisiz kalan yöntemlerden biridir. Ayrıca optimizasyonun kalitesini düşürerek ters bir etki yaratabilme ihtimali de bulunur. Bu yüzden sıklıkla kullanılmaz.

  • Yüksek Otoriteli Backlinkler

SERP sıralamaları sizin için çok önemliyse ve hızlı bir yükseliş istiyorsanız arama motorlarının önem verdiği önemli sitelerden kendi web sitenize tıklama almalısınız. Ünlü ve en çok tıklanan haber siteleri, köklü ve değerli siteler sizin linkinizi kendi sayfalarında kullandıklarında arama motorları sizin sitenizi de güvenilir olarak algılıyor, üst sıralara taşınmanızı sağlıyor. Backlink türleri arasından en yararlı görünenlerden biri bu yüzden yüksek otoriteli backlinklerdir. 

  • Ücretli ya da Sponsorlu Backlinkler

Backlink almak için ödeme yapıyorsanız arama motorlarının aslında çok da sıcak bakmadığı bir davranışta bulunuyorsunuz demektir. Doğal backlinkleri uygulamamak, web sitenizin sıralaması düşürebilir.

  • Zararlı Linkler 

Backlink nedir diyenler için bu aşamada doğal backlinkler olduğu kadar zararli linklerin de var olduğunu söylememiz gerekiyor. Kalitesiz siteler tarafından linkleriniz paylaşıldığında arama motorları sizin de kalitenizi düşürüyor. Bu tarz linkler, sponsorlu linkler gibi etki yaratmalarına rağmen zararlı linkler olarak anılıyorlar. Sitenize kalitesiz sitelerden verilen bağlantıları kontrol altına alın ve kalite puanınızı yükseltmek için çalışmalar yürütün.

Web Sitenizi Zararlı Bağlantılardan Koruyun! 

Backlink nedir, backlink nasıl yapılır, backlink ne işe yarar ve backlink nasıl alınır gibi soruların zihninizde biraz daha netliğe kavuştuğuna inanıyoruz. Küçük bir not olarak da şunu söylemek istiyoruz: Web siteniz için zararlı olan linklerden korunmak ve adınızı zedelememek için backlink reddetme hakkına sahipsiniz. 

Backlink reddetme ya da orijinal adıyla disavow, web sitenizi zararlı bağlantılardan korumak adına Google’a yaptığınız bildirimlerdir. Sitenizle alakası olmayan siteleri ve bağlantıları reddetme hakkını size veren bu bildirimle sıralamanızın ve SEO performansınızın düşmesinin önüne geçebilirsiniz.

[widget-133]

Yorum Yap