SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

En Çok Yapılan SEO Hataları Nelerdir?

Sık Yapılan SEO Hatalarına Düşüp Profesyonel Kimliğinizi Zedelemeyin!

En çok yapılan SEO hatalarının neler olduğunu biliyor musunuz? Bir SEO uzmanı olmak istiyorsanız ya da halihazırda SEO uzmanlığında kariyer yapıyorsanız yalnızca SEO tekniklerine yoğunlaşarak başarı sağlayamazsınız. Evet, web sitenizin hızını iyileştirmeniz ve içeriklerinizi Google’ın sıralama kriterlerine uyarlamanız çok önemli fakat sık sık yapılan SEO hatalarını bilmeden emin adımlar atamazsınız. 

Çünkü SEO uzmanı, web sitesinin dijital dünyadaki savunucusu konumundadır. Bu yüzden en çok yapılan SEO hatalarını çözümleyebilecek bir bilgiye sahip olması, SEO uzmanının gelişimi açısından da çok önemlidir. Sizlere bu yazımızda, SEO eğitimlerinde sıklıkla karşılaştığımız tehlikeli SEO hatalarından bahsedeceğiz. Dikkatle okumanızı öneririz. 

Sık Sık Yapılan SEO Hataları – Dikkatli Olun!

SEO çalışmaları büyük bir titizlikle yürütülürse oldukça iyi sonuçlar verir. Elbette SEO stratejilerinizi uygularken hata yaptığınız zamanlar olabilir. Ancak bu hataları en doğru zamanda ve en hızlı şekilde gidermeniz gerekir. Eğer Google’ın tüm sıralama kriterlerine uymanıza rağmen neden hala ilk sayfada yer alamadığınızı düşünüyorsanız en büyük SEO hatalarından birini yapmış olabilirsiniz. Sizlere tavsiyemiz, aşağıdaki listeyi dikkatlice inceleyerek SEO çalışmalarınızı gözden geçirmeniz. İşte, en büyük SEO hataları:

Hedef Kitle Analizi Yapmamak: En çok yapılan SEO hatalarından biri, hedef kitleyi yeteri kadar tanımamak ya da tanıdığını zannedip yanlış stratejiler geliştirmektir. Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi başarılı bir şekilde pazarlayabilmeniz için doğru kişilere hitap etmeniz gerekir. Bu yüzden SEO’nun en önemli unsuru, hedef kitleyi en ayrıntılı şekilde tanımaktır. 

Yol Haritası Oluşturmamak: Sık sık yapılan SEO hatalarından biri de programsız olmaktır. Hedef kitlenizi tanıyor olmanız, strateji oluşturmamanız anlamına gelmez. Bir SEO stratejisi ve yol haritası oluşturmak başarı için çok önemlidir. Bu noktada SEO stratejilerinizi başarılı bir şekilde uygulamanıza yardımcı olacak SEO araçlarını kullanmaya özen göstermenizi önerebiliriz.

İçerikleri Doğru Bir Şekilde Oluşturmamak: Gelişigüzel şekilde anahtar kelimelerin serpiştirildiği içeriklerle Google’da başarıyı yakalamanız mümkün değildir. Çünkü Google, içeriklerde yalnızca anahtar kelime görmeyi hedeflemez, aynı zamanda da bilgi verici ve nitelikli detaylar ister. En çok yapılan SEO hatalarından birini uygulamamak adına bir makalede birden farklı konuya değinmeyin. 

Kopya İçerik Kullanmak: Geldik en büyük SEO hatalarından birine. Google’ın web sitelerinde asla görmek istemediği şeylerden biri kopya içeriktir. Tekrarlanan ya da başka web sitelerinden alınan içerikler, arama motorları tarafından cezalandırılır, bu durum da web sitenizin spama düşmesine neden olur. SEO çalışmalarınızda başarıyı yakalamak için özgün ve orijinal içerikler üretmeye özen gösterin. İllaki faydalanmak istediğiniz bir yazı varsa kaynak göstererek esinlenin ancak hiçbir makaleyi birebir kullanmayın.

Mobile Uyumlu Olmayan Web Sitesi Oluşturmak: Bir SEO uzmanının asla düşmemesi gereken hatalardan biri de web sitesinin mobile uyumlu olmaması. Günümüzde bir Google araştırmasının bilgisayardan çok telefon aracılığıyla yapıldığını göz önünde bulundurursak mobil versiyonun ne kadar önemli olduğunu daha net anlayabiliriz. Eğer web siteniz mobil versiyonda kullanıma uygun değilse Google’ın gözünde SEO puanınızın düşük olduğunu söyleyebiliriz. 

Sık Yapılan SEO Hatalarına Karşı Önleminizi Alın!

Elbette SEO uzmanları tarafından en sık yapılan SEO hataları bunlarla sınırlı değil. Daha pek çok hatayla karşılaşabilmeniz mümkün. Bu yüzden sizlere tavsiyemiz, güncellikten asla ödün vermemeniz ve istikrarlı bir şekilde kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çalışmanız.

Google’ın algoritmalarına ne kadar hızlı bir şekilde ayak uydurur, rakiplerinizin eksik kaldığı noktaları ne kadar profesyonel bir şekilde doldurursanız en çok yapılan SEO hatalarına karşı da o kadar önlem alırsınız. Yanlış oluşturulmuş, hatalı veya yavaş bir web sitesi SERP’lerde hedeflediğinizden çok daha düşük sıralamalara sahip olmanıza neden olabilir. Bu yüzden hedef kitleniz için faydalı bilgiler sunduğunuz, kusursuz bir kullanım imkanı yarattığınız, yeterli seviyede anahtar kelime kullanımı yaptığınız web siteleri oluşturmaya özen gösterin.

[widget-133]

Yorum Yap