SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Google Sıralamasını Yükseltmek Ne Kadar Sürer?

Google’da Sıralama Yükseltmek İçin Ne Kadar Zamana İhtiyacınız Var?

Google arama sonuçlarının en üstünde yer almak uzun vadeli bir çaba gerektirse de son derece değerlidir. Birinci sıra arama sonuçları, tıklamaların yüzde 33'ünü alırken yüzde 15 ise ikinci sonuca gider.

Başka bir deyişle, sıralamanızı birer birer artırmak, o anahtar kelime sıralaması için organik trafiğinizi iki katından fazlasına getirebilir. SEO ne kadar sürer sorusuna tüm SEO uzmanları, SEO uzun vadeli bir stratejidir yanıtını verecektir; gerçekten de birinci sıraya ulaşmak için gereken otoriteyi geliştirmek zaman alır. Şimdi hep birlikte, Google sıralamasını yükseltmek ne kadar sürer, hızlı index almak mümkün müdür bir bakalım. 

Google Sıralama Yükseltme Süresi Nedir? 

Google'da sıralama yükseltmek, belli bir stratejinin sonucunda olur. Dolayısıyla Google sıralama yükseltme süresi ile ilgili net bir bilgi verebilmek için internet sitenizle ilgili bazı faktörlerin incelenmesi gerekir. Çünkü Google sıralamasının yükselme süresi;

  • İnternet sitenizin yaşı,

  • Mevcut en iyi konumlara kıyasla içeriğinizin kalitesi ve uzunluğu,

  • Anahtar kelime kullanımı,

  • Site içi ve site dışı backlinkler,

  • Bağlantı metni ve bağlantı çeşitliliği,

  • Sıralama almak istediğiniz anahtar kelimelerin rekabetine bağlıdır. 

Google, deneyimli uzmanların bile tam olarak anlamadığı bir algoritmaya sahip karmaşık bir arama motorudur ve farklı taktikler farklı sonuçlar verir. Bunun da ötesinde, sizinki gibi birden fazla şirket aynı bölge için savaşacağından, sonuçlarınız önemli ölçüde rekabetiniz tarafından belirlenecektir.

İlk Sırada Çıkan Sayfalar Kaç Yaşında? - SEO Ne Kadar Sürer?

Ahrefs, Google sıralama yükseltme süresi hakkında takipçilerine daha anlamlı bir gösterge sunmak için en üst sıradaki sayfaların ortalama yaşını inceleyen bir araştırma yaptı. Bunu yapmak için 2 milyon rastgele anahtar kelime topladı ve her biri için en iyi 10 arama motoru sonuç sayfasının verilerine baktı.

Bu araştırmaya göre ilk sıradaki sayfaların ortalama yaşı 2,5 yıldan fazla (950 gün), ikinci sıradaki sayfaların ise ortalama yaşı 859 gün çıktı. 1 ile 10. sıra arasındaki sayfaların ise ortalama yaşı 650 gün olarak belirlendi. Ek olarak, şu anda ilk 10'daki sayfaların yalnızca yüzde 22'si geçtiğimiz yıl içinde oluşturuldu ve en üst sıradaki arama sonuçlarının yüzde 1'inden biraz fazlası bir yıldan daha önce hazırdı. Bu da Google sıralamanızı yükseltmeniz ne kadar sürer sorusu açısından SEO’nun uzun vadeli bir yatırım olduğunu kanıtlıyor.

Peki bu bize ne anlatıyor? Bir yıl içinde birinci sıraya çıkabilirseniz bu, sizin en etkili SEO tekniklerini uyguladığınız anlamına geliyor. Çoğu işletmenin SERP'lerin zirvesine tırmanmak için birkaç yıl harcaması gerekir. Ahrefs ve diğer SEO firmalarının yaptığı araştırmalar SERP’lerin ilk sayfasında yer almak için bile mücadeleye girmenin aylar sürdüğünü gösteriyor.

Google Sıralaması Yükseltmek İçin Zaman Harcamaya Değer Mi?

Google’da sıralama yükseltmek için gereken SEO süresi hakkında çeşitli araştırmalara değindik. Peki gerçekten Google’da sıralama yükseltmek için uzun yıllar çalışma yürütmek iyi bir fikir mi? Aslında bu sorunun yanıtı, tıpkı SEO yapmak ne kadar sürer sorusu gibi kişisel veya kurumsal hedeflerinize bağlı.

Bazı durumlarda, birinci dereceye ulaşmak o kadar değerli bir başarıdır ki ne kadar sürerse sürsün peşinden gitmeye değer. Örneğin, bir sorgu ayda 300.000 arama alıyorsa, ikinci sıradan birinci sıraya geçmek sizi aylık 45.000 ziyaretçiden 99.000 ziyaretçiye taşıyabilir. 

[widget-133]

Yorum Yap