SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Google Sitemi İndexlemiyor Diyenler İçin En Etkili Çözümleri Sunuyoruz!

Google Sitemi Indexlemiyor Ne Yapmalıyım?

Bir sayfa, Google tarayıcısı tarafından ziyaret edildiyse, içerik ve anlam açısından analiz edildiyse ve Google dizininde depolandıysa Google tarafından dizine eklenmiş olur. Bunun sonucu olarak da indexlenen sayfalar Google arama sonuçlarında gösterilir. 

Web sitenizi Google'ın veritabanına veya dizinine "depolamak" için Google'ın web yöneticisi yönergeleri adı verilen belirli kurallara uymanız gerekir. Web siteniz dizine eklendikten sonra Google, sitenizle alakalı anahtar kelimeleri kullanarak sorgu yapan herhangi bir kullanıcıya sayfanızı gösterir. Ancak bazen, Google'ın yönergelerini izleseniz bile siteniz düzgün şekilde dizine eklenmeyebilir ve bu nedenle Google aramalarında görünmeyebilir. Neden mi? İşte, yanıtı…

Google İndex Sorunu Neden Oluşur? 

Web sitenize uzun bir süre emek harcadınız ve epey bir bütçe ayırdınız diyelim. Elbette sayfalarınızın Google’da görünmesini istersiniz. Siteniz indexlememişse kullanıcıların Google aramaları üzerinden sitenize ulaşma şansı bulunmaz ve bu durum da oldukça can sıkıcı olabilir. Peki, Google index sorunu hangi durumlarda ortaya çıkar?

  • Siteniz Yeniyse… – Google Indexleme Sorunu

Google neden sitemi indexlemiyor diye araştırmadan önce belli bir süre beklemeniz gerekiyor. Çünkü Google'ın web sitenizi indexlemesi birkaç hafta sürebiliyor. Google'ın web sitenizin var olduğunu bilip bilmediğini kontrol etmek ve yanlış bir şey yapıp yapmadığınızı anlamak istiyorsanız arama kutucuğuna “site:” ibaresinin yanına ana sayfa adresinizi yazabilirsiniz. Bu şekilde Google indexleme sorunu ile karşı karşıya olup olmadığınızı kolayca anlayabilirsiniz.

  • Robots.txt Dosyanızı Kontrol Edin! – Google Dizine Ekleme Sorunu

İnternet sitenizin dosyaları arasında arama motorlarına web sitenizde nereye gidebileceklerini veya gidemeyeceklerini bildiren robots.txt adı verilen bir dosya bulunmalıdır. Web sitenizi engellediyseniz ve Google'a belirli URL'leri taramamasını söylediyseniz Google sayfalarınızı ziyaret etmez ve bu da Google sitemi indexlemiyor diye düşünmenize neden olur.

  • Yeterli Sayıda ve Kaliteli Backlinkiniz Yok mu? – Google Neden Sitemi İndexlemiyor?

Google web sitemi neden indexlemiyor diyorsanız bunun bir nedeni de kaliteli backlink sayınızın az olması olabilir. Google'ın algoritmasında yüzlerce faktörün rol oynadığı doğrudur ve hiç kimse Google'ın sıralama sistemindeki tüm ayrıntıları kesin olarak bilemez. Ancak yüksek kaliteli backlinklerin sayısı oldukça güçlü bir faktördür ve sıralamalarınızı ciddi şekilde etkiler. İsterseniz Ahrefs Backlink Checker veya Moz Link Explorer gibi araçları kullanarak backlinklerini görebilirsiniz.

  • Web Sayfanız Alakalı Değil mi? – Google Web Sitemi Neden İndexlemiyor?

Google'ın öncelikli amacı, kullanıcıya en faydalı ve alakalı sonuçları sağlamaktır. Bu nedenle, içeriğinizi ve anahtar kelime stratejinizi hedef kitlenizin görmek istedikleriyle uyumlu hale getirmeniz gerekir. Hedef kitlenizin ilgisini çekecek ve sorunlarını çözecek olağanüstü ve değerli içerikler sağlamanız önemlidir.

  • Sitenizde Kopya İçerikler mi Var? – Google Sitemi İndexlemiyor 

Farklı URL’lerde aynı veya benzer içeriklere sahip olmanız Google dizine ekleme sorunu gibi sorunları beraberinde getirebilir. Kopya içerik durumlarında Google genellikle sayfanın standart olarak ayarlanmış sürümünü dizine ekler. Eğer bu türden sayfaları mecburen kullanmak zorundaysanız canonical etiketlerden yararlanmalısınız. Bir canonical etiket kopya içerikleriniz arasında hangisinin arama sonuçlarında görünmesini istediğinizi Google’a söyler.

Google İndexleme Sorunu Nasıl Çözülür?

Eğer Google dizine ekleme sorunu ile karşı karşıya olmanızın nedeni yukarıda saydığımız hususlardan biri ise vakit kaybetmeden çözüm üretmeniz gerekir. Bunun için sitenizdeki kopya ve kalitesiz içeriklerden kurtulmalı, kaliteli backlinkler elde etmeli, site haritanızı Google’a doğru bir şekilde yükleyerek beklemeye başlamalısınız.

Bunun dışında indexlenmeyen sayfalarınız için Google Search Console aracındaki Google Gibi Getir özelliğini kullanabilirsiniz. Google’ın indexlemesini istediğiniz sayfanın URL’sini Google Gibi Getir bölümündeki kutucuğa ekleyin ve Getir butonuna tıklayın. Google’ın URL’yi bulmasının ardından Dizine Gönder seçeneğine tıklayın, birkaç saat içerisinde sayfa muhtemelen Google dizinlerine eklenecektir.

[widget-133]

Yorum Yap