SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Mobil SEO Nedir? Mobil SEO Nasıl Yapılır?

Web Siteniz Mobilde Nasıl Görünüyor? – SEO Mobil

İnternet kullanıcılarının büyük bir kısmı arama motorlarını mobil cihazlar üzerinden kullanır. Masaüstü cihazlardan, artık sadece iş için ve de kısa süreliğine faydalanılır. Bunun farkında olan arama motorları, uzun bir zamandır mobil aramalarla masaüstü aramaları ve bu aramalardan gelen ziyaretçileri birbirinden ayrı değerlendirir. Tüm bu sebeplerden dolayı da mobil SEO yöntemleri gündeme gelir. 

Mobil SEO, arama motorlarında mobil cihazlar üzerinden yapılan aramalar için uygulanan bir optimizasyon çalışmasıdır. Eğer mobil SEO nasıl yapılır bilmiyorsanız bu yazımız sizler için bilgilendirici olabilir. 

Mobil SEO Nedir? – Mobil Çalışmalarınızı Doğru Yürütün!

Web sitenizin masaüstü ziyaretçiler dışında mobil cihazlardan da trafik çekmesini istiyor musunuz? Web sitenizin masaüstü görünümü mobil cihazlar için uygun değildir. Masaüstü cihazınız yatay bir formda ve geniş bir ekrana sahip olduğu için web sitenizin görünümü de yataya uyumlu olacaktır. Yazılar geniş bir alana yayılacak, rahat okunacaktır. Görseller çoğunlukla yatay kullanıma uygun şekilde tasarlanacak ve bu uygun bir görünüm sağlayacaktır.

Şimdi de gözünüzün önüne mobil cihazlarınızı getirin. Ekran dikey bir formda ve küçüktür. Sizce web siteniz, masaüstü görünümüyle akıllı telefonunuzun ekranına tam oturacak mı? Tabii ki hayır. İşte bu yüzden mobil uyumlu bir web sitesi arayüzü ve teması kullanmanız gerekiyor. 

Mobil SEO nedir, sorusunun yanıtı işte böyle. Mobil SEO çalışmalarının amacı da web sitenizin mobilde hoş görünmesini, okunaklı olmasını ve ziyaretçi çekmesini sağlamaktır. SEO mobil uyumluluk çalışmaları sonucunda, arama motorlarının mobil cihazlara hizmet veren kurallarına uygun şekilde optimize edilmiş bir mobil web site görünümünüz olacak. Yani Google arama motorunun tarayıcıları öncelikle mobil sitenizi görecek ve analiz edecek. Eğer web siteniz mobil uyumlu değilse arama motorlarında görünürlüğünüz de zedelenecektir. Bu yüzden mobil SEO önemli konulardan biridir.

Mobil SEO Nasıl Yapılır? – Mobil SEO Yöntemleri 

Mobil SEO’nun önemine değindiğimize göre şimdi de mobil SEO nasıl yapılır sorusunu inceleyelim. Mobil SEO’da uygulayabileceğiniz ve sitenize hız kazandıracak birkaç yöntem bulunuyor. Dilerseniz şimdi bu mobil SEO yöntemlerini inceleyelim:

  • Responsive Tasarım

Sitenizi mobil görünümü ile sunmak istediğinizde bu yöntemi kullanabilir; var olan web sitenizi uygun CSS kodları kullanarak kullanıcılara mobil şekilde sunabilirsiniz. Yani aslında içerikte yer alan her şeyin mobile farklı bir şekilde gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Mobil SEO için en sık kullanılan yöntemlerden biri olan responsive tasarımla her cihaz üzerinden sitenize görüntüleme alabilirsiniz. Bu yöntemin en önemli artıları aynı URL üzerinden kullanıcılara erişmek, arama motorları tarafından tek bir sitenin analiz edilmesini sağlamak ve yönlendirilmelere ihtiyaç duymamak şeklinde ifade edilebilir.

  • Dinamik Sunum

Mobil SEO’da bu yöntemi tercih ederseniz yine aynı URL üzerinden kullanıcılara gösterim yapabilirsiniz ancak burada HTML kodlarının devreye girmesi gerekir. Yani aslında aynı URL üzerinden aynı içerik görüntüleniyor gibi algılansa da bu yöntemde masaüstü kullanıcıyla mobil kullanıcı ayrıştırılır ve farklı siteleri görmeleri sağlanır. Bu yöntemle mobilde göstermek istediğiniz içerikle web sitesinde göstermek istediğiniz içeriği birbirinden ayırma avantajına sahip olabilirsiniz. Ancak kullanıcılar masaüstünde eriştikleri bir içeriğe mobilde erişemediklerinde sitenizi tercih etmeyebilirler.

  • Paralel Bir Mobil Site

Daha önce mobilden bir siteye girdiğinizde m.siteadi.com şeklinde açıldığına şahit olmuş olabilirsiniz. İşte bu yöntem paralel site yöntemidir ve m. ile başlar. Web sitenizle mobil siteniz farklı URL üzerinden kullanıcılara sunulur. Her bir cihaz için farklı URL’ler üzerinden farklı bir kod sunularak giriş yapılması sağlanır. Cihaza göre sayfa yönlendirme sistemi vardır. Bu yöntem genellikle e-ticaret sitelerinde kullanılır. Tasarımın tamamen özelleştirilebilir olması da mobil uygulama SEO’da önemli bir artı puan.

Mobil Uygulama SEO Çalışmaları Yapılıyor Mu?

Siteniz dışında eğer mobil uygulama SEO çalışması yapmak istiyorsanız çok daha farklı bir sistemle karşı karşıya kalacaksınız. O da ASO yani App Store Optimization. Burada da uygulama açıklamanızı, adınızı, uygulama kategorinizi, kullandığınız görselleri ve yorumlarınızı optimize edebiliyorsunuz. Bir mobil uygulama kullanmak isteyen kullanıcıların yarısından fazlası, uygulama mağazasında ya da arama motorlarında uygulamayı arattıkları için mobil uygulama SEO ya da ASO çalışması yapabilirsiniz. 

Basit Kullanımlı Bir Site Oluşturmak Ziyaretçi Sayısını Artırır! – Mobil SEO

Mobil sitenizin kullanışlı olması, sitenizin çok fazla tercih edilmesi anlamına gelir. Bu durum sizi arama motorlarının üst sıralarına taşıyabilir. Yani sitenize tıklayan bir ziyaretçinin muhakkak uzun bir müddet orada kalması, içeriğinizi görmesi ve sayfalarınızda gezinmesi önemlidir. 

Mobil sitenizi ziyaret eden kullanıcılarınıza iyi bir içerik sunamaz, güzel bir tasarımla karşılaşmalarını sağlayamazsanız hemen çıkma oranınız yükselir ve arama motoru sıralamanızı kaybedersiniz. Bu yüzden mobil sitenizi doğru şekilde tasarlamalı, iyileştirilmiş bir kullanıcı deneyimi sunduğunuzdan emin olmalısınız. 

[widget-133]

Yorum Yap