SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Organik Trafik Nasıl Yükseltilir?

Organik Trafik Yükseltmek İçin Hangi Adımları Uygulamalısınız?

Çevrim içi bir işletme sahibiyseniz web sitenize gelen organik trafiği artırmanın daha çok müşteri ve kazanç demek olduğunu biliyorsunuzdur. Yapılan araştırmalar, organik aramaların tüm web trafiğinin %53'ünü yönlendirdiğini ortaya koyuyor. Bu demek oluyor ki maksimum trafik çeken web siteleri, maksimum düzeyde de kâr elde ediyor.

Peki organik trafik nasıl yükseltilir? Hedef kitlenizi organik olarak web sitenizi ziyaret etmeye nasıl yönlendirirsiniz? Emeklerinizin boşa gitmediğinden emin olmak için organik trafiği arttırma adına kullanabileceğiniz, ziyaretçi sayınızı arttıracak SEO önerileri sıraladık. Bu teknikler, web sitenizin mevcut performansını iyileştirmede önemli avantajlar sağlayabilir. 

Organik Trafik Nedir, Neden Önemlidir?

“Organik trafik” terimi, ücretsiz arama sonuçları sonucunda web sitenize gelen ziyaretçileri ifade etmek için kullanılır. Bir kişi hızlı bir Google araması yaptığında, birkaç ücretli ve ücretsiz sonuçla karşılaşır. Ücretli arama sonuçları, Google sonuçlarının en üstünde görünen, reklamı yapılan sayfalardır.

Ancak, birçok işletme arama trafiği için ödeme yapmak istemez ve bu noktada organik arama sonuçları devreye girer. Organik ziyaretçiler, web sitesini doğrudan arama sonuçlarından bulur ve başka bir web sitesi tarafından yönlendirilmez. Organik trafik yükseltme için kullanabileceğiniz en iyi yol SEO'ya odaklanmaktır. Uygun bir SEO stratejiniz olduğunda, organik trafik elde etmek ve yeni ziyaretçiler edinmek nispeten kolay hale gelir.

Ziyaretçi Sayınızı Artıracak 5 SEO Tekniği – Organik Trafik Nasıl Yükseltilir?

Sürekli değişen Google algoritmaları karşısında SEO stratejinizi oluşturmak için çok fazla bilgiye ihtiyacınız vardır. Bunun yerine hiçbir zaman değişmeyen birkaç yöntemle sitenizde organik trafik artırmak için uygulamalara gitmek istiyorsanız ziyaretçi sayınızı arttıracak SEO önerilerimize kulak verebilirsiniz:

  • İçeriklerinizi Hedef Anahtar Kelimelere Oluşturun!

Bir içerik stratejisi geliştirirken hedef anahtar kelimelerinizi belirlemeye odaklanmanız gerekir. Bu anahtar kelimeler, konuları belirten ve web sitesindeki içeriğin doğası hakkında ipuçları sunan, Google'ın web tarayıcıları için bir yol gösterici görevi görür. Organik trafik arttırma için anahtar kelime araştırması yapmak ve SEO tekniklerinizi geliştirmek adına kullanabileceğiniz Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı, SEMRush, KeywordTool, Moz gibi birçok araç vardır.

  • Etkileyici Meta Title’lar ve Sayfa Başlıkları Kullanın!

Organik trafik artırmak için garantili yollardan bir diğeri de akılda kalıcı meta title’lar ve başlıklar kullanmaktır. Meta title etiketi, bir web sayfasının başlığını tanımlar. Belirli bir sayfanın içeriğinin kısa bir açıklaması olarak da ifade edilebilir. Başlık, Google'ın organik arama sonuçlarında gösterdiği metnin ilk satırıdır. Bu nedenle, site içi SEO'nun en önemli unsurlarından biri olarak kabul edilir.

  • Tıklamaya Teşvik Eden Meta Açıklamalar Yazın!

Meta açıklama, bir web sayfasının içeriğinin kısa ve öz açıklamasıdır. Bu açıklama, arama motoru sonuç sayfalarında meta title’ın altında görünür. Meta açıklamalar, Google'ın sıralama algoritması için sayfa başlıkları kadar önemli olmasa da kullanıcılardan gelen tıklamaları artırmaya yardımcı olur. Pek çok insan, belirli bir sayfanın neyle ilgili olduğunu anlamak için meta açıklamaları okur. Meta açıklamaları, sayfanın bir ön izlemesi olarak da düşünebilirsiniz. Bu nedenle, okuyuculara net bir değer önerisi sunan ilgi çekici ve açıklayıcı bir meta açıklama yazmak önemlidir. 

  • Çeşitliliği Yüksek Backlinkler Oluşturun!

Organik trafik nasıl yükseltilir sorusuna verilecek yanıtlardan bir diğeri de backlinklerdir. Backlinkler, bir öneri gibi diğer web sitelerinden web sayfalarınıza işaret eden bağlantılara atıfta bulunur. Dış bağlantılar veya gelen bağlantılar olarak da bilinirler. Tüm web sayfalarının %91'i çoğunlukla backlinkleri olmadığı için Google'dan nadiren organik trafik alabilmektedir.

Basit bir deyişle backlinkler, diğer web sitelerinden alınan oylar gibidir. Her oy, arama motorlarına web sitenizin içeriğinin yararlı, güvenilir ve özgün olduğunu söyler. Yani ne kadar çok oy alırsanız web siteniz Google ve diğer arama motorlarında o kadar üst sıralarda yer alacaktır.

  • Web Sitenizin Hızını Artırın!

Site hızını artırmak, organik trafiği artırmanın en etkili yollarından biridir. Yavaş yüklenen bir web sitesinde dolaşmayı kimse istemez. Google da bu sayfaların geri planda kalması gerektiğine karar verir. Kullanıcı deneyimini artırmak için yavaş web sitelerini zorlar.

Sıralamadaki Başarınız Organik Ziyaretçilerinizin Sayısını Artıracak! 

Organik trafik için ücret ödemek gerekmediğinden ziyaretçi sayınızı artıracak SEO önerilerinin kulağınıza çok daha hoş bir fikir gibi geldiğini düşünüyoruz. Google aramalarında üst sıralarda yer almak ve organik trafik sağlamak için uzun süre strateji odaklı SEO çalışmaları yürütmek gerekiyor.

Ancak internet sitenizin yüksek tıklama ve dönüşüm oranlarıyla daha fazla kullanıcıya ulaşmasını sağlamak için organik trafik yükseltme adına SEO’ya zaman ve bütçe ayırmanın çoğu zaman karşılığını misliyle verdiğini de söylememiz gerekiyor. Organik trafik nasıl yükseltilir sorusu ile ilgili aklınıza takılan bir şey yoksa daha fazla vakit kaybetmeden organik trafik yükseltme adımlarını uygulamaya başlayın!

[widget-133]

Yorum Yap