SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

SEO Başarısı Nasıl Ölçülür?

SEO Performansını Takip Etmek Neden Önemlidir? 

SEO başarısı nasıl ölçülür, gerçekten yanıtlaması zor bir sorudur. Tek bir web sayfası için, geliştirmek istediğiniz arama motoru optimizasyonu alanına bağlı olarak, her biri düzinelerce metrik içeren birkaç araç kullanabilirsiniz. 

Başarılı ve başarısız SEO çalışmasını fark etmenizi sağlayacak ölçümler yapmak, ilk planda kolaymış gibi görünebilir. Ancak sandığınızdan çok daha fazla detay içerebilir. Eğer siz de bir internet sitesinin SEO performansı nasıl ölçülür veya başarısız SEO çalışması nasıl anlaşılır gibi soru işaretleri taşıyorsanız aşağıda SEO başarısını ölçmek kullanabileceğiniz çeşitli yöntemler bulabilirsiniz…

Anahtar Kelime Sıralamaları – SEO Başarısı Nasıl Ölçülür?

Web sitenizdeki her bir sayfa, bir avuç anahtar kelime için sıralanmak üzere hazırlanmıştır. Ana odak, birincil anahtar kelimeniz (genellikle en fazla arama hacmine sahip anahtar kelime) ve bir avuç ikincil anahtar kelime olmalıdır. Bu anahtar kelimeler, genel web sitenizin yanı sıra sayfalarınızın içeriğiyle de yakından ilgili olmalıdır. SEO başarısı için anahtar kelime sıralama konumlarındaki herhangi bir hareketi not etmelisiniz. Anahtar kelime sıralamanızı izleyerek, çabalarınızın işe yarayıp yaramadığını değerlendirebilir ve sıralamanızda herhangi bir değişiklik görmüyorsanız bazı şeyleri değiştirebilirsiniz.

Ziyaretçi Sayısı – Başarısız SEO Çalışması Nasıl Anlaşılır?

SEO başarısı nasıl ölçülür sorusuna organik trafik, yani ziyaretçi sayısıyla yanıt vermek mümkündür. Çünkü daha fazla ziyaretçi çekmek için SEO çalışması sırasında meta başlık ve açıklamaların iyileştirilmesi, içeriklerin daha kaliteli hale gelmesi, kullanıcı dostu sayfa tasarımları gibi işlemler uygulanır ve bunların organik trafiği artırması beklenir.

Dönüşüm Oranı – SEO Performansı Nasıl Ölçülür?

Dönüşüm oranı, web sitenizi ziyaret eden toplam kişi sayısına kıyasla istenen bir eylemi gerçekleştiren kişilerin yüzdesidir. Dönüşüm sayısının ziyaretçi sayısına bölünmesiyle hesaplanır. %3-3,5 civarında bir dönüşüm oranına sahip olmayı hedeflemeniz başlangıç için iyidir. %1'in altındaki sonuçlar, dönüşüm faktörlerinizi gözden geçirmenizi ve sorunun çözülmesine yardımcı olması için potansiyel olarak profesyonellere başvurmanızı gerektirir.

Performans Karşılaştırmaları Yapın! – SEO Başarısı Nasıl Ölçülür?

Başarısız SEO çalışması nasıl anlaşılır diyorsanız bunun en iyi yollarından biri de dönemsel raporları kullanmaktır. Google Search Console’a girin ve basit olarak bazı raporlar elde etmek için Performans paneline tıklayın. Search Console’dan son 28 günü önceki 28 günle karşılaştırmasını isteyin.

Bu tarih aralığı filtresi, 28 günlük bir dönem için belirli anahtar kelimelerden gelen trafik miktarını önceki 28 günlük dönemle karşılaştırmanıza olanak tanır. En önemli anahtar kelimelerinizin zaman içindeki istikrarlı büyümesini ölçmenin harika bir yoludur.

Hemen Çıkma Oranı – SEO Başarısı Nasıl Ölçülür?

Hemen çıkma oranı, web sitenize geldikten hemen sonra ayrılan ve web sitenizdeki diğer sayfaları görüntülemeyen trafiğin yüzdesidir. Bunu, sayfanız yüklendikten hemen sonra 'geri' okunu tıklayan veya bir sekmeyi kapatan biri olarak düşünebilirsiniz. Hemen çıkma oranı, bir web ziyaretçisinin geldikleri sayfanın kendileri için ne kadar alakalı olduğunu düşündüklerinin bir göstergesidir.

SEO başarısı açısından hemen çıkma oranı önemlidir çünkü yavaş sayfa hızı, ilgisiz veya kalitesiz içerik, düşük kullanıcı deneyimi gibi sorunlar hemen çıkma oranını yükseltecektir. Bu da zaten başarısız SEO çalışması demektir.

Başarısız SEO Çalışmasını İyileştirmek İçin Ölçüm Şart!

Burada yalnızca en önemli 5 tanesine yer vermiş olsak da SEO başarısı nasıl ölçülür, başarısız SEO çalışması nasıl anlaşılır gibi sorulara yanıt verebilmek için takip etmeniz gereken onlarca metrik vardır. Ayrıca her yıl büyük güncellemeler alan Google algoritmaları ve SEO araçları farklı metrikleri de hayatımıza sokmaktadır.

Yine de yukarıda sıraladığımız metrikleri takip etmenizin yaşadığınız sorunları daha kolay çözmenize ve sayfalarınızın ilk sırada yer almasına yardımcı olacağını düşünüyoruz. Eğer SEO performansı nasıl ölçülür sorusuyla ilgili aklınızda hala daha soru işaretleri varsa dilediğiniz zaman SEO Akademi’nin deneyimli kadrosu ile irtibata geçebilirsiniz.

[widget-133]

Yorum Yap