SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Web Sitem Çok Yavaş Açılıyor Ne Yapacağım? - Web Site Hızı Artırma Yöntemleri

Web Site Hızı Nasıl Artırılır?

İnternette milyonlarca web sitesi var. Peki sizinki onların arasında varlığını sürdürebiliyor mu? Arama motorlarında üst sıralara yükselebiliyor mu ya da sıralamasını koruyabiliyor mu? Web siteniz yeteri kadar hızlıysa, başarılı SEO çalışmaları yürütebiliyorsanız ve sisteminiz iyi işliyorsa üst sıralarda olabilirsiniz. Ancak sitenizin yavaşladığını fark ederseniz tehlike çanlarının çaldığını söyleyebiliriz. 

Sitenizin hızı düşükse, kullanıcılar başka bir web sitesinin içeriklerine yönelir. Bunun olmaması için web site hızı nasıl artırılır, sorusunun yanıtı bulmanız gerekir. Site hızı artırma çalışmaları aslında basit birkaç yöntemden oluşuyor. Bunları bilirseniz web sitenizi daha iyi bir duruma getirebilirsiniz. Şimdi, web site hızı artırmak için neler yapılabilir, birlikte bakalım.

Site Hızını Artırmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Web site hızı, kullanıcılar için en önemli unsurlardan biridir. Site hızının yavaş olması, SEO açısından risk oluşturur. Hızlı bir web site açılışı, sayfalar arası ışık hızında geçişler ve tıkladıkları anda yüklenen görseller, internet kullanıcılarını cezbeder. Yavaş açılan siteler de aynı oranda ilgi kaybettirir. Peki, web site hızı nasıl artırılır?

1.Hosting Seçimini Doğru Yapmak

Site hızı arttırma yöntemleri arasında dikkat etmeniz gereken kriterlerden ilki, hosting seçimidir. Web sitenizi hangi hosting servisinde arşivleyeceğiniz sizin tercihinizdir. Ancak kötü bir tercih yaparsanız sitenizin hızının yavaş olacağını bilin. Hızlı yüklenen bir site istiyorsanız kaliteli bir hosting desteği almanız gerekiyor.

2.Görsel Optimizasyon Çalışmaları

Sitenin hızlı açılmasını sağlamak istiyorsanız ikinci adım olarak görsellerinizi optimize etmelisiniz. Görsellerinizi yüksek boyutlu ve orijinal halleriyle sitenize yüklediğinizde, sitenizin hızlı açılma oranı oldukça düşük olacaktır. Hızlı açılan bir sitenin görsellerinin sıkıştırılmış olması ve doğru formatla yüklenmesi gerekiyor. Ayrıca yavaş yüklenmeye neden olacağından dolayı video kullanımını da sınırlandırmanızı tavsiye ediyoruz. 

3.Önbellekleme Yapmak

Veriye kolay ve hızlı bir şekilde erişmek için önbellekleme yapabilirsiniz. Web sitenizin bir önbellek üzerinden açılması hızını da artıracaktır. Web site hızı arttırma çalışmalarında en sık kullanılan yöntemlerden biri budur.

4.Gereksiz Kodlardan Kurtulmak

Kod hatalarını düzeltmek ve açılış sayfasındaki gereksiz kodlardan kurtulmak, web site hızı artırmak için tercih edebileceğiniz hamlelerdendir. Sitenizin CSS ve javascript kodlarını temizleyerek sitenin hızlı açılmasını sağlamak mümkün. 

5.İçerik Dağıtım Ağı Kullanmak

CDN de denilen sunucu sistemi, sitenizin yüksek performans sağlaması için kullanabileceğiniz bir sistemdir. Bu sistemle web siteniz, sitenize giren ziyaretçilere en yakın sunucu üzerinden gösterilir. Bu da web site hızını artırır. 

SEO Çalışmalarınızı Yürütürken Sitenizin Hızını Düşürmeyin!

Web sitenize yüklediğiniz görseller, videolar, eklentiler sitenizi bir hayli yavaşlatabilir. İnternet kullanıcıları arama motorları aracılığıyla sitenize gelmeye çalıştıklarında sitenin hızlı açılmasını sağlamak zorundasınız. Aksi takdirde kimse birkaç saniye fazladan beklemeyecek ve herkes başka sitelere yöneleceklerdir. Web site hızı işte bu yüzden bir hayli önemli. 

Site hızı arttırma yöntemlerini kullanarak çalışmalarınızı gerçekleştirmezseniz bu yavaşlık internet sitenize ve markanıza büyük bir zarar verir. İlk sıralara yükselmeyi bırakın, görünürlüğünüzü bile kaybedebilirsiniz. Hızlı bir web sitesi arama motorlarının en sevdiği şeydir, bunu asla unutmayın…

[widget-133]

Yorum Yap