SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Youtube’da Öne Çıkmak Sandığınız Kadar Zor Değil!

Youtube’da En Çok İzlenen Videoların Sizinkilerden Hiçbir Farkı Yok! – Youtube SEO Nedir?

En büyük sosyal video paylaşım platformlarından biri olan YouTube’da içerik üretiyorsanız onların önünde yer almak zorundasınız. Eğer öne çıkmazsanız binlerce içerik üretici arasında kaybolmanız işten bile değil! 

Milyonlarca içeriğin yüklenmesine olanak tanıyan bu platformda çalışmalarınızı en çok tıklananlar arasına taşıyabilmeniz için YouTube SEO nasıl yapılır, sorusunun tüm detaylarını bilmeniz gerekir. YouTube SEO; videolarınızın daha iyi bir sıralama kazanmasını sağlamak, içeriklerinizi üst sıralara taşımak adına, YouTube özelinde yapılan optimize çalışmalarını ifade eder. YouTube için SEO yaparak daha fazla izleyiciye erişebilirsiniz.

YouTube SEO Nasıl Yapılır?

İçerik üretme ve paylaşma konusunda herkese eşit haklar tanıyan YouTube’da kendi videolarınızı SERP’lerin en üstüne taşımak için bazı detaylara önem vermeniz gerekiyor. İşte bu çalışmaya YouTube SEO adı veriliyor. İşte, Youtube SEO nasıl yapılır sorusunun yanıtları:

  • Anahtar Kelime Araştırması

Youtube’da öne çıkmanın ilk yolu, doğru kelimeleri kullanarak hedef kitleye ulaşmaktır. Anahtar kelime analizi, SEO çalışması için çok önemlidir. Doğru anahtar kelimeleri en başından belirlemeli, tüm video yükleme ve oluşturma sürecini, anahtar kelimeleriniz üzerinden yapmalısınız.

  • Rakip Analizleri Yapmak

Youtube SEO taktiklerinden bir diğeri de benzer içerikler üreten kanalları takip ve analiz etmektir. Rakiplerinizin YouTube üzerinde hangi çalışmalarla başarılı olduklarını izlerseniz siz de öne geçmek için hamleler yapabilirsiniz. 

  • Video İçerikleri Optimize Etmek

YouTube SEO çalışmaları yaparken sizin için en önemli konulardan biri, videonuzun içeriği olmalıdır. En çok tıklanan videolar arasında yer alabilmeniz için öncelikle ilgi çekici bir içeriğinizin olduğundan emin olmalısınız. Tabii kullanıcılar öncelikle başlığınızı görüp geleceğinden başlığınızla kitleleri etkilemeyi de unutmamanız gerekiyor. Videonuz ne kadar iyi olursa olsun, başlığınız dikkat çekmiyorsa hiç şansınız yok demektir.

  • Video Açıklamalarında Anahtar Kelime Kullanmak

Youtube için SEO yaparken tıpkı başlıkta olduğu gibi video açıklamasında da anahtar kelimeler kullanmalısınız. Ayrıca açıklama bölümünde detaylardan bahsetmeniz videonuzun izlenme oranını yükseltecektir. 

  • Öne Çıkan Görsel İçin Optimizasyon

Thumbnail denen kapak görselinin dikkat çekici olması YouTube SEO çalışması için önemli adımlardan biridir. Kullanıcılar thumbnaile bakarak içeriğinizi anlamaya çalışırlar, bu yüzden yazacağınız yazıların okunaklı olmasına dikkat edin. Anahtar kelimelerinizi buradaki görsel üzerinde kullanabilirsiniz.

  • Bitiş Ekranı ve Kartlar

YouTube SEO nasıl yapılır sorusunun bir diğer yanıtı da ziyaretçilerin web sitenizde çok daha uzun süre vakit geçirmesini sağlamanızdır. Bitiş ekranını iyi dizayn eder ve diğer videolarınıza ziyaretçi çekmek adına kartlar kullanırsanız YouTube için SEO çalışmalarınızı doğru bir strateji ile ilerletmiş olursunuz.

  • Çeviri ve Altyazı Sistemi Kullanmak

Tüm dünyadan kullanıcının ve içerik üreticinin bulunduğu video paylaşım platformunda trafiğinizin nereden geleceği hiç belli olmaz. Bu yüzden Youtube SEO çalışmaları yürütürken herkesi düşünmeniz gerekir. Toplu ulaşım araçlarında yolculuk yapan ve videolarınızı sessiz bir şekilde izlemek durumunda kalan kişiler için altyazı sistemi sunmanız önemli bir ayrıntı olur. Ayrıca altyazı seçeneğinizin olması işitme engelli kişiler için de faydalıdır.

  • Uygun Kategori Seçimi

Youtube SEO taktiklerinden sonuncusu da içeriklerinizi doğru bir şekilde kategorize etmeniz. Videonuzu yükleyeceğiniz kategorinin doğruluğundan emin olun. Kategori bazlı bir aramada öne çıkmak ve kullanıcılar tarafından erişilebilir bir konumda yer almak, her zaman önemli. 

YouTube SEO ile En Çok İzlenme Rekoru Sizin Olsun!

Çalışmalarınızı yalnızca Youtube’a yüklemeniz yeterli değil, görünür olmanız da gerekiyor. Saatlerinizi hatta belki günlerinizi harcayarak çektiğiniz videolarınızda yeterli bir izlenme sayısına erişemiyorsanız nerede hata yaptığınıza bakmalı, YouTube SEO ile işleri düzeltmenin bir yolunu bulmalısınız. 

YouTube SEO çalışmaları yürütürken sabırlı olmayı da unutmayın. İçerikleriniz kaliteli ve SEO uyumlu olduğu takdirde korkularınızı da üzerinizden atmaya başlayabilirsiniz. Karmaşık gibi görünen bu süreçten, yukarıda bahsettiğimiz temel konuları dikkate alarak başarıyla çıkacaksınız. Desteğe ihtiyaç duyduğunuz anda SEO Akademi ile iletişime geçebilirsiniz. 

[widget-133]

Yorum Yap