SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Neden Sosyal Medyada Olmalıyız?

İnsanlar Neden Sosyal Medya Kullanır? Sosyal Medyada Var Olmak Neden Önemlidir?

Sosyal medya, uzun yıllardır hayatımızı etkisi altına almış durumda. İş, sosyal veya eğlence hayatımız, artık tamamen sosyal medyadan oluşuyor. Hatta çoğu zaman en yakınlarımızla bile iletişim kurarken sosyal medyadan faydalanıyoruz. Dolayısıyla neden sosyal medyada olmalıyız sorusu için yanıt her zaman çok açık…

Diyelim bir girişim fikrini hayata geçirdiniz. Mükemmel ürünler satıyorsunuz ancak sizi tanıyan, mağazanızı ziyaret eden yalnızca yakın çevreniz… Bu şekilde isminizi daha fazla nasıl duyurabilirsiniz ki? Kabul etsek de etmesek de hayatımızın her alanında sosyal medyada var olmaya mecburuz. Aksi halde sosyal medyada var olmak ve tutunmak için çabalayan diğer markaların arkasında kalmayı kabullenmemiz gerekiyor.

Sosyal Medyayı Neden Kullanıyoruz?

Neden sosyal medyada olmalıyız ya da neden sosyal medyayı kullanıyoruz? Aslında her ikisinin de temelinde aynı amaç var. Fayda… Sosyal medyadan ya bizi eğlendirmesini ya işletmemizi büyütmesini ya ismimizi duyurmasını ya başarılarımızı göstermesini ya da satışlarımızı artırmasını bekliyoruz. Yani sosyal medyayı kullanırken “fayda” sağlamak istiyoruz. 

Kurumlar Neden Sosyal Medyada Var Olmalı?

Sosyal medya kullanımı, firmalar ve kişiler açısından farklı sonuçlar verebiliyor. Sosyal medya platformları, firmalar için dijital pazarlama stratejilerinin bir parçası haline geliyor ve daha çok kazanç sağlamaları üzerine yoğunlaşıyor. Şimdi neden sosyal medyada var olmalıyız sorusunu şirketler için yanıtlayalım.

  • Sektöre yeni atılmış bir işletmeyseniz sosyal medyada aktif olarak müşterilerinizin ve rakiplerinizin sizi tanımasını sağlayabilirsiniz.

  • Sosyal medya kanallarınız üzerinden web sitenizin trafiğini artırabilir, mevcut ziyaretçilerinizi potansiyel müşteriye dönüştürebilirsiniz.

  • Web siteniz için yürüttüğünüz SEO çalışmalarını sosyal medya kanallarından da destekleyerek ilk sırayı garantileyebilirsiniz.

  • Etkili reklamlarla markanızın sosyal medyada daha bilinir olmasını, müşterilerin sizi tercih etmesini sağlayabilirsiniz.

  • Müşteri hizmetleri, pazarlamada önemli bir etkendir. Yeni bir müşteri kazanmak kadar mevcut bir müşteriyi elde tutmak da önemlidir. Dolayısıyla müşteri memnuniyeti kazanmak adına sosyal medya kanallarınız aracılığıyla müşteri hizmetleri alanı oluşturabilirsiniz.

  • Sosyal medyada sık paylaşım yaparak, güncel hesaplara sahip olarak ve bol bol etkileşim yaratarak insanlar üzerinde daha güvenilir bir izlenim bırakabilirsiniz.

  • Yaklaşan etkinlikleri, popüler haberleri ve rakiplerinizin yeni icraatlerini sosyal medya hesapları aracılığıyla görebilirsiniz. 

İnsanlar Neden Sosyal Medya Kullanır?

Sosyal medyayı neden kullanıyoruz sorusunu kurumlar özelinde değerlendirdikten sonra sıra geldi bireysel kullanıma. Günümüzde insanlar, sosyal medyayı fark edilmek, daha aktif olmak, sosyal bir çevre edinmek, eğlenmek ve düşüncelerini paylaşmak için kullanıyor. Instagram’dan fotoğraf paylaşmanın, Youtube’dan video izlemenin ya da Facebook’ta gönderi paylaşmanın da ortak noktası, eğlenmek değil mi zaten? Büyük bir yüzde olmasa da insanların bir kısmının sosyal medyayı bilgi alma amaçlı olarak tercih ettiğini de söylemek gerekiyor. 

Sosyal Medya Yaşamın Olmazsa Olmazı!

Sosyal medya, hem kurumlar hem de kişiler için önemli bir faktör haline geldi. Aktif sosyal medya profillerine bir bakın, çoğu kişi yediği yemekten gezdiği yere, yaptığı alışverişten günlük rutinine kadar hayatının en özel anlarını bile sosyal medyada paylaşıyor.

Çünkü sosyal medyada var olmak kavramını, paylaşımlardan ibaret sanıyor. Elbette sosyal medya kullanımı, gündemi takip edebilmek, sosyal yaşamdan soyutlanmamak, iş hayatında gerekli başarıyı elde etmek ve insanlarla etkileşimde kalabilmek açısından çok önemli. Ama önemli olan bir konu da sosyal medyayı ölçülü kullanmanın gerekliliği…

[widget-134]

Yorum Yap