SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sosyal Medya Analiz Araçları – Kullanabileceğiniz En İyi 5 Araç!

Sosyal Medyadaki Başarınızı Ölçün!

Artık sosyal medya bir avuç sosyal ağla sınırlı değil. Günümüzün sosyal medya analiz araçları sayesinde pazarlamacılar, sosyal medya içeriği hakkında önemli istatistikler sağlayan veri raporlamaları elde ediyor. Bu raporlar da pazarlamacıların mevcut performanslarını görmelerini sağlayarak başarılarını pekiştiriyor.

Dolayısıyla sosyal medya analiz araçlarıyla markalar sosyal medya pazarlama kampanyalarını her zamankinden daha iyi bir şekilde tasarlayabiliyor. Eğer siz de işletmeniz için en iyisini yapmak ve sosyal medyayı çok yönlü olarak kullanmak istiyorsanız sosyal medya analiz araçlarını yakından tanımalısınız!

Sosyal Medya Analizi Nedir, Neden Önem Verilmelidir?

Sosyal medya analiz aracından bahsetmeden önce sosyal medya analizi kavramını ele almak daha doğru olur. Sosyal medya analizi, kullanıcıların ve sosyal medya yöneticilerinin sosyal medya performanslarını izlemelerine, analiz etmelerine ve izlemelerine yardımcı olan bir dizi istatistiktir.

Sosyal medya analiz araçları, sosyal medya veri analizi oluşturma sürecinin itici gücüdür. Birkaç sosyal medya planlama aracında yerleşik analiz araçları bulunur. Ancak çoğu zaman sosyal medya uzmanları bağımsız sosyal medya analiz araçlarını tercih eder. 

Şimdi sizler için her sosyal medya yöneticisinin, sosyal medya uzmanının ve influencerın mutlaka denemesi gereken en iyi sosyal medya analiz araçlarından bahsedeceğiz, ihtiyaçlarınızı analiz ederek hesabınız için en doğru sosyal medya analiz aracını bulabilirsiniz.  

  • ContentStudio – En İyi 5 Sosyal Medya Analiz Aracı

ContentStudio, pazarlamacılar, girişimciler ve markalar için tam teşekküllü bir sosyal medya aracı olarak tanımlanabilir. Sosyal medya içeriğini yönetmek, planlamak ve analiz etmek için tek durak noktasıdır. Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest, TikTok ve Instagram gibi tüm büyük sosyal medya platformlarında içerik yayınlamanıza veya planlamanıza olanak tanır.

ContentStudio, sosyal medya içeriği performansını ve etkileşimini izlemeye yardımcı olan analitik yeteneği ile donatılmıştır. ContentStudio Analytics bölümünde, son birkaç aydaki içerik performansını ölçmek için çeşitli metrikler vardır.

  • BuzzSumo – En İyi Sosyal Medya Analiz Araçları

Buzzsumo, beğeniler, paylaşımlar ve yorumlar gibi etkileşim sinyallerine dayalı olarak gönderilerinizin popülerliği hakkında bilgi sağlayan popüler bir sosyal medya analiz aracıdır. Buzzsumo, her ana akım sosyal medya platformunda sosyal medya popülerliğini anlamak için milyonlarca web sitesi sayfasını analiz ettiğinden, sosyal medya pazarlamanızı bir sonraki seviyeye taşıyabilir.

Ayrıca Buzzsumo, sosyal medya nişinizdeki influencerları bulmak için de mükemmel bir araçtır. Çalışma şekli genellikle, influencerların ortalama bir kullanıcıdan daha fazla etkileşime girmesine dayanır, böylece kimi takip etmeniz veya kiminle iş birliği yapmanız gerektiğini daha kolay belirleyebilirsiniz.

  • Google Analytics – En İyi 5 Sosyal Medya Aracı

Sosyal medya analiz araçları arasında arama motoru analizinin vazgeçilmezi Google Analytics’i görmek sizi şaşırtmasın. Google Analytics, web yöneticileri, blog yazarları ve pazarlamacılar için en popüler web sitesi analizi ve istatistik raporlama kanalıdır.

Sayfa görüntülemelerini, popüler sayfaları, trafik kaynaklarını, hemen çıkma oranını ve yönlendirme trafiğini takip etmeye yönelik bir araçtır. Bununla birlikte, Google Analytics, içerik yayınlama ve dijital pazarlama kampanyalarınızı yönlendiren ve diğer web sitelerin metriğini kontrol etmenize yardımcı olan bir sosyal medya analiz aracıdır.

Google Analytics, sosyal medya trafiğini de takip edebildiğinden, bu aracı sosyal medya araçları arasında saymamak neredeyse imkansız görünüyor. 

  • Cyfe – En İyi Sosyal Medya Analiz Araçları

Cyfe, e-posta pazarlama kampanyanıza veya bir reklam hesabınıza bağlanmaktan çok daha fazlasını yapar. İster bir e-posta bülteni yayınlayın ister Google reklamları, Bing reklamları veya Facebook reklamları aracılığıyla kampanyalar yayınlıyor olun, Cyfe veri toplar ve size rapor verir. Yalnızca sosyal medyayı yönetmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda müşterilerinizin desteğini yönetmenize yardımcı olmak için de bazı CRM araçlarıyla sorunsuz bir şekilde bağlantı kurar.

  • Falcon.io – Sosyal Medya Analiz Araçları

Falcon.io; küçük ve orta ölçekli işletmelerin sosyal medya hesaplarını yönetmeleri için tasarlanmış, hızla büyüyen bir sosyal medya analiz aracıdır. Sıradan bir sosyal medya analiz aracı değildir, kullanıcılarına performans raporlaması da sunar. 

Ayrıca Falcon.io, içerik pazarlama endüstrisinde popülerlik kazanmaya başlayan içerik takvimi özelliğine de sahiptir. Sosyal medya etkileyicileri ve içerik pazarlama uzmanları için en etkili sosyal medya analiz araçlarından biri olan Falcon.io; hangi içeriğin üretildiğini ve nelerin yayınlanmaya hazır olduğunu gözden geçirmenizi sağlar.

Analiz ve Strateji Olmadan Sosyal Medya Hedeflerinize Ulaşamazsınız!

Sosyal medya, günümüz pazarlamasının hayati bir parçası haline geldi. Bununla birlikte, sosyal medya pazarlaması için doğru bir sosyal medya analiz aracına sahip olmadan sosyal medya zorlukları karşısında başarılı olmak da neredeyse imkansızdır.

İstatistiklerinizi ve verilerinizi gözden geçirdiğinizde, sosyal medya kampanyalarınızda neler olduğunu çok daha detaylı bir şekilde anlayabilirsiniz. Sonuç olarak, işler rayından çıkıyorsa iyileştirmelere gidebilirsiniz. Pek çok influencer ve sosyal medya uzmanının, bu süreçte geliştirmeler yapabilmek adına, insanların neleri beğendiğini veya beğenmediğini gözlemlemek için sosyal medya analiz araçları kullandığını fark edebilirsiniz.

[widget-134]

Yorum Yap