SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sosyal Medya Kullanım Oranları 2022 Yılında Nasıl Değişti?

İnternet ve Sosyal Medya İstatistikleri – Dünyada Kaç Milyar Sosyal Medya Kullanıcısı Var?

Sosyal medya kullanım oranları, sürekli olarak artış gösteriyor. Sosyal medya büyümesinin artmaya devam etmesinin nedeni; hem köklü sosyal medya platformlarının varlığı hem de Tiktok gibi yeni, eğlenceli ve dinamik kanalların ortaya çıkması. Sosyal ağ platformları, son on yılda toplam kullanıcı tabanını 2010'da 970 milyondan, Temmuz 2021'de 4.48 milyar kullanıcıyı geçen bir rakama, yani neredeyse üç katına çıkardı.

Elbette Türkiye’de ve dünya sosyal medya kullanım oranlarında görülen artışın bir sebebi de akıllı telefon kullanımının yaygınlaşması. Artık 6-7 yaşlarındaki bir çocuk bile akıllı telefonları kullanarak sosyal medyada aktif olabiliyor. Aynı şekilde dijital göçmenler olarak adlandırdığımız X kuşağı da sosyal medyayı rahatlıkla keşfedebiliyor. 

Dünyada ve Türkiye’de Sosyal Medya Kullanım Oranları

İnternet ve sosyal medya kullanım istatistiklerinde okların her geçen gün biraz daha yükselmesi, aslında dijital nüfusun da hızla arttığını gösteriyor. Kullanıcılar, her türlü bilgiye erişim sağladıkları bu platformları yaşamlarının bir parçası halin getirmeye başlıyor. İlk yıllarda, çoğunlukla genç nüfusun bilgi almak ve eğlenmek amaçlı tercih ettiği sosyal medya platformları, günümüzde sosyalleşmek, eğitim almak, satış yapmak, çalışmak ve günlük iletişim için kullanılıyor. Şimdi gelelim, sosyal medya kullanım oranlarına:

  • Nisan 2022’de dünya çapında yapılan bir araştırmada, 5 milyardan fazla internet kullanıcısının 4,59’unun sosyal medyayı aktif olarak kullandığı görüldü.

  • Temmuz 2022’de dünya genelinde bu sayı 4,70 milyara ulaştı.

  • Yine 2022 yılında yapılan internet ağı araştırmasında 1 milyardan fazla internet kullanıcısı ile en çok ağa sahip olan ülke Çin oldu.

  • Facebook'un aylık 2.936 milyar aktif kullanıcısı, Youtube’un 2,476 milyar potansiyel reklam erişimi, Whatsapp’ın aylık 2 milyar kullanıcısı ve Instagram’ın 1,44 milyar potansiyel reklam erişimi olduğu tespit edildi.

  • Bir sosyal medya kullanıcısının ortalama 6 sosyal medya platformunda üyeliğe sahip olduğu görüldü.

  • Dünya ortalamasında internette geçirilen süre günlük ortalama 7 saatken Türkiye’de ortalama 8 saat olarak belirlendi.

  • Tiktok kullanıcı sayısı da son 3 ayda %7,3 daha arttı. Bu da yaklaşık 60 milyon yeni kullanıcıya denk geliyor.

  • Dünya sosyal medya kullanım oranları Ocak 2021'de 4,2 milyardan Ocak 2022'de 4,62 milyara yükseldi. Bu, küresel sosyal medya kullanımında yıllık bazda %10,1'lik bir büyüme anlamına geliyor.

  • Temmuz 2022 itibariyle dünya nüfusunun %63,1'i internet kullanıcısı iken bunların %4,1'i halen aktif sosyal medya kullanıcısı değildir.

  • Türkiye’de sosyal medya kullanım oranları değerlendirildiğinde aktif olarak en çok kullanılan platformun Tiktok olduğu görüldü.

Ülkelere Göre Sosyal Medya Kullanımında Liderlik Facebook’ta…

Günümüzde sosyal medya platformları, her zamankinden daha geniş bir yelpazede tüketici istek ve ihtiyaçlarını karşılamak için gelişiyor. Her geçen gün yeni algoritmalar, yeni özellikler ve yeni uygulamalar hayatımıza giriş yapıyor.

Her ne kadar Tiktok, Snapchat ve Instagram gibi uygulamalar popüler gibi görünse de aslında liderlik hala hayatımıza 2004 yılında katılan Facebook’ta. Dolayısıyla hem kurumsal hem de kişisel hedefleriniz için öncelikli olarak Facebook’tan yararlanabilirsiniz.

[widget-134]

Yorum Yap