SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sosyal Medyada Satış Nasıl Yapılır?

Kazancınızı İkiye Katlamak İster misiniz? – Sosyal Medya Satış Tekniklerini Öğrenin!

Gelir elde etmek, yaşamak için gerekli konulardan biridir. Hayatta kalabilmek için ya bir işe girip çalışmak ya da ticaret yapmak gerekir. Son dönemlerde sosyal medya üzerinden satış yapmak, hem marka sahipleri hem de aile bütçesine katkıda bulunmak isteyenler için de önemli bir seçenek haline gelmiştir.

Sosyal medya satış için kolay bir mecra gibi görünse de kurallara uymazsanız büyük cezalarla karşılaşacağınız bir yer olabilir. Bu yüzden sosyal medya üzerinden satış nasıl yapılır sorusunun yanıtını öğrenmeniz gerekir. Dilerseniz şimdi hep birlikte sosyal medyada satış yapmak için nelere ihtiyacınız olduğunu ve sosyal medya satış tekniklerini inceleyip yasal olarak neler yapabileceğinize göz atalım.

Sosyal Medyada Satış Yapmak Yasal mı?

Bir ürününüz var diyelim. Bu ürününüzü fiziki bir mağazada satmak yerine, her bölgeden binlerce insana ulaştırmak istiyorsunuz. İşte böyle bir durumda sosyal medyadan satış yapmak mümkün. Ancak sosyal medyadan satış ile ilgili dikkat etmeniz gereken bazı durumlar var. Mesela sosyal medyada satış yapmak yasal olacak mı?

Eğer kullandığınız sosyal platformlar e-ticaret altyapısına uyumlu olarak geliştiriliyorsa, yani yasal olarak e-ticaret kapsamında mağaza açabileceğiniz platformlarsa bir işletme hesabı oluşturarak sosyal medya satışı yapmanız olasıdır. Ancak siz kişisel hesap gibi bir sayfa açar ve vergi vermezseniz sosyal medyadan satış yapamazsınız. Bunu yapmaya çalışırsanız cezalara hazırlıklı olmanız gerekir. Peki sosyal medyada satış nasıl yapılır?

Sosyal medyada satış yapmak istiyorsanız sanal mağaza fırsatı veren sosyal platformları tercih etmelisiniz. Örneğin Instagram bunlardan biridir. Instagram’da sanal mağaza açabilir, hukuki olarak e-ticaret yapabilirsiniz. Sosyal medya satış teknikleri konusunda kendinizi geliştirirseniz, işletme profilinizi olması gerektiği gibi düzenlerseniz başarılı bir satış süreci geçirebilirsiniz. 

Yani sosyal medyada satış yapmak için yasal süreçleri takip etmeniz, fatura kesmeniz, kayıt dışı işlem yapmamanız çok önemli. Aksi takdirde kazancınız cezalarla eksiye düşebilir ve bu işlerden men edilebilirsiniz. Sosyal medyada satış nasıl yapılır diye merak edenler için bu bilgileri akıllarından çıkarmamalarını tavsiye edebiliriz.

Sosyal Medyada Satış Yapmak İçin Hangi Ürünleri Tercih Edebilirsiniz?

Son yıllarda internet ve sosyal medyadan satış bir hayli popüler oldu. Siz de sosyal medyadan satış yapmayı düşünüyorsanız giyim, elektronik, dekoratif aksesuar, telefon aksesuarları, ev gereçleri ya da daha bunun gibi pek çok şeyi, sosyal medya üzerinden satabilirsiniz. 

Yasal olarak satışı serbest olmayan bazı ürünler hariç, öğrendiğiniz sosyal medya satış tekniklerini uygulayarak ticaret yapabileceğiniz seçeneğiniz çok fazla. Bu konuyla ilgili detaylı bilgiyi satışı yasak olan ürünleri inceleyerek edinebilirsiniz. Örneğin alkol veya zararlı madde satamayacağınızın farkında olmalısınız. 

Sosyal medya her ne kadar eğlence dolu bir yer olsa da hukuk dışı bir sürece dahi olursanız, sosyal medya satış yasakları ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden sosyal medyada satış yapmak deyip geçmeyin, ticari zorlukları burada da yaşayacağınızı bilin. 

Sosyal Medyadan Satış Yapmanın Avantajları

Sosyal medya üzerinden satış nasıl yapılır, hangi ürünler satışa uygundur gibi sorularınızla ilgili pek çok detaya değindik. Peki, sosyal medyada satış yapmak, markanız için nasıl bir avantaj yaratacak, biliyor musunuz?

  • İstediğiniz her yerden satışınızı gerçekleştirebilirsiniz. Mekana bağlı kalmak zorunda değilsiniz.

  • Çok fazla kitleye anında ulaşabilirsiniz. 

  • Pazarlama çalışmalarını çok kolay bir şekilde yönetebilirsiniz. 

  • Müşterilerinizin istek, sorun ve sorularına anında cevap verebileceğiniz sosyal kanallara sahip olursunuz.

  • Müşterilerinizin size karşı güven inşa etme sürecine yardımcı olabilirsiniz. 

  • Tanıdığınız ya da tanımadığınız herkese erişebilir, ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Avantajlı bir satış süreci geçirirsiniz. 

  • Ürünleriniz satıldıktan sonra temin edebilme imkanınız bulunur. Böylece bir depo kiralamak zorunda kalmayabilirsiniz. 

Sosyal Medyada Satış Yapmak Kazancınızı İki Katına Çıkartacak!

Bir mekana bağlı kalmadan satış yapabilmek inanılmaz keyifli bir süreçtir. Ayrıca sosyal medyada satış yapmak, dijital pazarlama tekniklerini kullanmanıza fırsat tanıyacak, ürünlerinizi sosyal medya üzerinden dilediğiniz gibi pazarlama imkanı sunacaktır.

Sosyal medyadan satış süreci hem eğlenceli hem de kritik bir süreçtir. Bu sürecin nasıl yürümesi gerektiğini, online mağazanızı nasıl yöneteceğinizi ve sosyal medya satış teknikleriyle ilgili tüm detayları öğrenebilmek için sosyal medya danışmanlığı desteğine başvurabilir, kendinizi sınırsızca geliştirebilirsiniz. 

[widget-134]

Yorum Yap