SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sosyal Medyada Marka Bilinirliği Nasıl Sağlanır?

Marka Bilinirliğinde Sosyal Medyanın Rolü Nedir? 

Marka bilinirliğinde sosyal medyanın rolü oldukça önemlidir. Her firmanın mutlaka en az bir sosyal medya platformu vardır. Ancak sosyal medya hesabınızın olması, markanızı duyurmak için yeterli değil. Sosyal medyada marka bilinirliği sağlamak için stratejik bir pazarlama hedefinizin olması gerekiyor.

Yani insanların satın alma duygularını harekete geçirecek doğru bir mesaja ihtiyacınız var. Aslında hedef kitlenize doğru bir içerikle ulaştığınızda sosyal medyada ilgi çekici olmanın ne kadar basit bir şey olduğunu daha iyi fark edebilmeniz mümkün. Şunu asla unutmayın, sosyal medya hesabınızla insanların karar verme sürecini etkileyebilirsiniz!

Sosyal Medyada Marka Bilinirliği Sağlamak Neden Önemli?

Dilerseniz marka bilinirliğinde sosyal medyanın rolünü anlatmaya bir istatistikle başlayalım. Şu anda sosyal medya kullanıcılarının ortalama %91’i Instagram, Facebook, Tiktok, Youtube ve Twitter gibi platformlar üzerinden en sevdikleri markaları takip ediyor. Aynı şekilde tüketicilerin de ortalama %65’lik bir kısmı müşteri hizmetlerine, sosyal medya hesapları üzerinden ulaşmayı tercih ediyor. İnsanların alışveriş şekli artık çoğunlukla sosyal medya üzerinden oluşuyor ve satın alma kararlarını etkileyebilmek için kimi zaman bir sosyal medya reklamı yeterli oluyor. Sonuç olarak marka bilinirliğinde sosyal medyanın rolü, önemli bir hale geliyor. İnsanların pek çoğu artık bir markanın güvenilir olup olmadığını anlamak için sosyal medya platformlarına, takipçi sayılarına, beğenilerine, yorumlarına ve kullanıcıların yaptıkları değerlendirmelere bakıyor. 

Eğer yorum ve beğeni sayısı fazlaysa bu marka otomatik olarak güvenilir kabul ediliyor ve bir sonraki alışverişte tercih edilecekler arasına yerleşiyor. Aslında insanların zihninde kalabilmek için yapmanız gereken bu kadar basit…

Sosyal Medya ile Marka Bilinirliği Nasıl Sağlanır?

Sosyal medyanın marka bilinirliğini artırmada etkisini gözlemlemek istiyorsanız ilk olarak ilgi çekici ve tutarlı sosyal medya içerikleri oluşturmanız gerekiyor. Eğer şirketinizin değerleri ve hedefleriyle uyuşmayan bir sosyal medya stratejisi belirlerseniz kullanıcılar sizin güvenilir olmadığınızı düşünebilir. Marka bilinirliği oluşturmak için bir püf nokta da sıradan olmamanız. Eğer sosyal medya hesaplarınızda sürekli olarak bilgilendirici ve bilimsel içerikler paylaşırsanız insanlar sizden sıkılabilir ve alternatif markaları aramaya başlayabilir. Bunun yerine kimi zaman eğlenceli kimi zaman ilgi çekici kimi zaman da bilgilendirici içeriklerle kitlenize farklı hisler yaşatabilirsiniz. 

Sosyal medyada marka bilinirliği sağlamanın bir diğer yolu da sosyal medya takvimi oluşturmak. Kolaylıkla düzenlenebilen bir sosyal medya takvimi oluşturmak sizin hem daha çok istikrarlı olmanızı hem de sosyal medya kampanyasını planlı bir şekilde yürütmenizi sağlar. 

Sosyal medyanın marka bilinirliğini artırmada etkisini görmek için müşteri hizmetleri deneyimine de mutlaka önem vermeniz gerekiyor. Bunun için tüm platformlardaki anlık bildirimlerinizi aktifleştirebilirsiniz. Bu sayede kullanıcılardan gelen soru, talep ve şikayetlere hızlıca dönüş yapar, müşterilerinizi memnun edersiniz.

E-Ticarette Marka Bilinirliğinin Sırrı Sosyal Medyada!

B2B pazarlamacılarının %89'unun, özgün içeriklerle kullanıcıları bilgilendirmek ve marka bilinirliği oluşturmak için sosyal medya platformlarını kullandığını biliyor musunuz? Bu platform sizin şirketiniz veya sektörünüz için Linkedin, Instagram, Pinterest, Tiktok ya da Youtube olabilir. Hedef kitleniz nerede daha çok aktifse o sosyal medya platformunu kullanabilirsiniz.

Hedef kitlenizin dikkatini çekmek için yapmanız gereken çok basit. Kitlenizi tanıyın, doğru platformu seçin, yaratıcı içerikler oluşturun, güçlü görseller kullanın, sosyal medyanın gündeminden yararlanın, etkileyici bağlantılar kurun ve performansınızı takip edin!

[widget-134]

Yorum Yap