SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Dizin Kapsamı Sorunları Neler?

Search Console Dizin Kapsamı Sorunu Hakkında Yapılabilecekler

Google algoritmaları sürekli değişiklik gösterirken web sitelerinin sabit kalması ve yeniliklerden uzak olması beklenemez. Hele ki SEO tabanlı bir web site geliştiriyorsanız muhakkak Google yazılım değişikliklerini takip etmeli ve sitenize uyarlamalısınız. Bunun için dizin kapsamı sorunları neler, bilmeli ve takip etmelisiniz. Ardından sorunları çözmelisiniz.

Google Search Console kullanıcısıysanız ve yeniliklerin takipçisiyseniz, panel üzerindeki raporlamalarla sorunları kolayca tespit edebilir, çözüm yollarına gidebilirsiniz. Dizin kapsam sorunları ortaya çıktığında bunların nasıl çözülmesi gerektiğini bilirseniz çok kolay bir şekilde aksiyon alabilirsiniz. Dizine ekleme sorunu, 404 hatası gibi birçok sorunla karşılaştığınızda paniklemenize gerek yok! O halde bu yazıda sizin için dizin kapsamı sorunları neler, nasıl çözüme kavuşturulur konularına değinelim.

Search Console Dizin Kapsamı Sorunu

İnternet güncel ve dinamik bir sosyal alan olduğundan, algoritmalar sürekli değişebilir ve yeni güncellemeler gelebilir. İşte bu yüzden dizin kapsamı sorunu 2022 yılında diğer yıllara göre değişiklik gösterebilir ve sık sık yeniliklerin takip edilmesi, varsa sorunların düzeltilmesi gerekir. 

Yenilikleriyle ve son şekliyle dizin kapsamı sorunları neler diye merak ediyorsanız biraz bu sorunlardan bahsedelim ve neler yapılması gerektiği konusunda aklınızda fikirler oluşmasını sağlayalım istiyoruz. Yaygın bazı dizin kapsam sorunları şu şekildedir:

  • 404 hatası sorunları

404 hatası veren sayfalar, Google tarafından dizine eklenmesini istediğiniz fakat Google tarafından bulunamayan sayfalardır. Eğer var olan sayfa taşındıysa bununla ilgili yönlendirme yapmalısınız. 

  • Sunucu hataları

Sunucu hataları botlar tarafından sitenize ulaşılamazsa, istek zaman aşımına uğrarsa ya da siteniz meşgulse ortaya çıkabilirler. Sunucu bağlantı hatalarını düzelterek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca sitenizin bulunduğu sunucunun devre dışı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. 

  • Toplam dizine eklenmiş sayfa sayısında düşüş

Dizine eklenmiş sayfa sayısı düşüşü gördüyseniz hariç tutulan URL’lere bakmanız gerekmektedir. Çünkü düşüşe oranlı olarak hata artışı gözlenmiyorsa robots.txt veya noindex aracılığıyla mevcut sayfalara erişimi engelleyip engellemediğinizi kontrol etmelisiniz. 

  • Hatalarda ani yükselişler

Dizin kapsam sorunları içinde görülen bir problem olan hatalarda ani görülen yükselişler için aksiyon almanız gerekir. Bu Search Console dizin kapsamı sorunu için özet sayfasına giderek toplam dizine ekleme sorunu ile belirli bir hatanın yanında grafik bağlantısının olup olmadığına bakmalısınız. Hata artışı sağlayan sorunların ayrıntılar bölümüne tıklayın ve açıklamaları okuyun.

  • Eksik sayfalar veya siteler

Eğer yeni bir sayfa veya siteden söz ediyorsanız, Google için bu biraz zaman almaktadır. Google’ın yeni olan bu değerleri hemen bulamayacağını bilmelisiniz. Google’ın sayfayı görebilmesi ve indeksleyebilmesi için bir site haritası ya da sayfa tarama isteği gönderilmesi gerekir. Bu aşamayı denemelisiniz. Google birkaç hafta süresince sitenizi tarayacaktır. Bazen bu aşamaları uygulasanız bile siteniz Google tarafından dizine eklenmeyebilir ve dizine ekleme sorunu ortaya çıkabilir. Ya da sayfanız herhangi bir nedenle dizinden çıkarılmış olabilir.

  • “Gönderildi” hataları

Gönderildi hatalarını düzeltebilmeniz için sayfanın taranmasını engelleyen sorunu düzeltebilir ya da URL’yi site haritanızdan kaldırarak raporu tekrar gönderebilirsiniz. 

  • Google’ın site haritasına erişememesi

Böyle bir dizin kapsamı sorunu ile karşılaşıyorsanız site haritanızın geçerli olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca site haritanızın robots.txt tarafından engellenmediğinden ve haritayı göndermeden önce URL’nizi kullanabildiğinizden emin olmalısınız.

Sorunları Çözüme Kavuşturmayı Öğrenin!

Dizin kapsam sorunları ve çözümleri karmaşık gibi görünse de Search Console kullanımına hakimseniz kolaylıkla çözebilirsiniz. Bunun için yönergeleri takip etmeniz yeterli olacak, yardım sayfalarından destek alabileceksiniz.

Dizin kapsamı sorunları neler diye merak edip çözümleri aradığınızda birçok kaynak bulabilecek, Google Search Console kursu alarak tüm detaylarıyla sorunların çözümlerine eğilmeyi öğrenebileceksiniz. Bunun için mutlaka SEO Akademi’nin eğitim danışmanlarıyla iletişime geçmeli, dersler hakkında detayları öğrenmelisiniz! 

[widget-139]

Yorum Yap