SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Google AMP Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Mobilde Hızı Amaçlayanlara Özel Sistem – Google AMP

Bir ürün veya hizmetiniz varsa, bu yönelik web site çalışmaları yaparak mobilde en etkili markalardan biri olmak istiyorsanız ve mobil kullanıcıların sitenize tıkladıkları andan itibaren tüm sayfalarınızı kolayca ulaşmasını arzuluyorsanız sizin için çok etkili bir sistem var…

Mobil bir sitenin hızlı çalışmasına ve kullanıcı deneyiminin yüzde yüz artmasına yarayan Google AMP (Accelerated Mobile Pages) özelliğini biliyor muydunuz? Eğer müşterilerinizi sitenize çekmek için etkili bir yol arıyorsanız Google AMP nedir, AMP nasıl kullanılır bilmeli ve siteniz için en iyi hızı yakalamalısınız.

Google algoritmaları sayesinde ulaşılabilir bir yerde olmayı ve kullanıcı deneyimini iyileştirmek istiyorsanız Google AMP nedir, SEO çalışmalarına katkısı nedir detaylıca anlamalısınız. Google AMP SEO çalışmalarında ne kadar önemli bir yere sahipse, kullanılması da o oranda değerli olacaktır. Öyleyse Google AMP nedir, Google AMP nasıl kullanılır ve SEO çalışmalarına katkısı nedir, bu yazıda hepsini cevaplayalım.

Sitenizin Hızını Belirleyen Google AMP Nedir?

Geçmişte yani 2017 yılındaki Mobilegeddon Algoritması çıkmadan önce herhangi bir Google araması yapıldığında tüm bilgisayarlarda, tabletlerde ve cep telefonlarında aynı sonuçlar kullanıcıların karşısına çıkıyordu ve mobil uyumlu olmayan sitelerin açılması için uzun süreler boyunca beklenmesi gerekiyordu. Geç açılan bu sitelerin yüklenmesi sonrasında görüntü sorunları da ortaya çıkabiliyordu. Bu da kullanıcı deneyimi açısından olumsuz sonuçlara neden oluyordu. Çünkü internet kullanıcıları ve özellikle mobil kullanıcılar, anında ulaşamadıkları bilgilerden vazgeçerek tıkladıkları siteden ayrılıyorlar. 

Fakat bu sorunun ortadan kaldırılması için Google 2017 yılında Mobilegeddon Algoritması’nı yayınladı. Bu algoritmaya göre mobil uyumlu olmayan web siteleri mobil aramalarda daha az gözükecek, hatta hiç gözükmeyecekti. SEO ve dijital pazarlama sektöründe bu olay bir devrim oldu ve mobil uyumluluk en önemli SEO kriterleri arasına girdi.

AMP ise mobil uyumluluk konusunda +1 öneme sahip. AMP özelliği bulunan bir web sitesi mobil cihazlardan tıklanıyorsa, sitenin hız performansını etkileyecek bazı özellikleri kısıtlanıyor. Normalde masaüstü cihazlardan siteye girildiğinde görülen bazı özelliklerin AMP aracılığıyla kısıtlanması sonucunda sitenin hızlı bir performans sergilediği görülüyor.

Google AMP nedir, tam olarak anlayamadıysanız, hızı nasıl etkilediğini çözemediyseniz şöyle söyleyebiliriz; normalde arama motorlarında çıkan bir siteye tıkladığınızda, o sitenin sunucusuna yönlendirilirsiniz. Fakat Google AMP üzerinden görüntülenen bir siteye tıkladıysanız, sitenin sunucusuna gitmez, Google belleğinden görüntülenen verilerle karşılaşırsınız. Bu da tıklanan sitenin hızını arttırmak için en etkili yöntemlerden biridir. 

Google AMP Nasıl Kullanılır?

Mobil kullanım oranının arttığı son yıllarda Google AMP nedir ve tabii ki Google AMP nasıl kullanılır soruları fazlasıyla gündemde oluyor. Web sitesinin mobilde hızlanmasını ve daha iyi bir performans göstermesini isteyen kişilerin kullanmak istedikleri Google AMP, Search Console üzerinden yönergelere uyularak kontrol edilebiliyor. Sürekli güncellenmeye devam eden bu teknolojiyi kullanarak sitenizin mobil hızını arttırabilirsiniz.

Web sitenize AMP entegre etmek istiyorsanız sitenizi öncelikle Google Search Console sistemine kaydetmelisiniz. WordPress gibi bir sistem kullanıyorsanız da Google AMP ile ilgili birçok ücretsiz eklenti bulabilirsiniz. Bu eklentileri sitenize ekleyerek sorunsuz şekilde sitenizi AMP uyumlu hale getirebilirsiniz.

Google AMP SEO Çalışmalarında Etkili Mi?

Arama motoru optimizasyonu çalışmaları yürütüyorsanız sitenizin mobildeki hız performansının fazlasıyla önemli olduğunu biliyor olmalısınız. İşte bu sebeple Google AMP kullanmak önemli bir durumdur. Fakat tek başına Google AMP SEO konusunda yeterli olmayabilir.

SEO çalışmalarınızı yaparken anahtar kelime kullanımınıza bağlı olarak siteniz organik bir şekilde çıkıyorsa AMP kullanmanıza gerek kalmayabilir. Eğer durum tam tersi işliyorsa ve anahtar kelime araması sonuçlarında Google AMP özelliğini kullanan siteler ilk sıralarda görüntüleniyorsa Google AMP kullanmak iyi bir fikir olabilir.

Mobil kullanım oranları her geçen gün artış göstermeye devam ediyor. Web sitenizi kullanıcı deneyimi açısından AMP uyumlu hale getirirseniz verimi arttırabilirsiniz. AMP uyumlu web sitelerinin mobil aramalarda çok kısa sürede daha üst sırala çıktıklarını unutmayınız. Gelecek mobilde bunu sakın aklınızdan çıkarmayın.

[widget-139]

Yorum Yap