SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Linkedin’den İş Nasıl Bulunur? – Kariyerinizi Yeniden Planlayın!

Linkedin İş Bulmak İçin En Etkili Platformlardan Biri!

Hedef kitle analizi yapmadığınız ve içeriklerinizi kitlelere ulaştırmadığınız bir sosyal medya hesabınız varsa evinizin en gizli köşesinde bir ilan panosu sakladığınızı düşünebilirsiniz. Ne kadar güçlü bir profiliniz olursa olsun, görünürlük sağlamak için çaba harcamıyorsanız sosyal medyanın pek de bir işlevi yoktur.

Aynı durum Linkedin için de geçerli. Eğer Linkedin’den iş nasıl bulunur diyorsanız güçlü bir networkten etkileşime, başarılı bir profilden doğru paylaşımlara kadar pek çok konuya önem vermeniz gerektiğini söyleyebiliriz. 

Etkili Bir Linkedin Profili Oluşturun! – Linkedin’den İş Nasıl Bulunur?

LinkedIn kampanyanız için güçlü bir profilin şart olduğunu söylemeye gerek yok. Sonuçta, işverenlere sunacağınız değeri ifade eden en önemli şey bu. İşte, sizler için hazırlamış olduğumuz Linkedin’den iş bulma önerileri:

  • Profilinizdeki her şey tamamlanmış olmalıdır. Header görseli, kurumsal bir profil fotoğrafı, başlık, özet, tüm ayrıntılarıyla deneyim bölümü, eğitim, en güçlü becerileriniz ve Linkedin’in size sunduğu tüm alanları doğru ve etkileyici şekilde doldurun.

  • Linkedin’de iş bulma konusunda kararlıysanız profilinizi sektörünüz ve mesleğinizle ilgili başarılarınızı ve değerinizi işverenlere gösterecek şekilde düzenlemelisiniz.

  • Her ne kadar buraya kadar özgeçmişe benzer cümleler kursak da Linkedin profili özgeçmişiniz değildir! Bu, birçok iş arayan kişinin yaptığı bir hatadır. Sadece özgeçmişlerini profillerine kopyalayıp yapıştırırlar ve orada kalırlar. Aksine başarılarınızı öykülendirmelisiniz.

  • Linkedin’den iş bulmak için profiliniz ziyaretçileri çekmek üzere optimize edilmelidir.

  • Aynı zamanda Linkedin profiliniz kişiliğinizi de göstermelidir.

Networkünüzü Genişletin! – Linkedin’den İş Nasıl Bulunur?

Güçlü bir profil oluşturduktan sonra bu profilin sadece 50-100 kişi bandına hitap eden küçük bir profil olmasının önüne geçmelisiniz. Eğer Linkedin’de iş bulmak istiyorsanız sizi tanımayan insanların tanımasını sağlamalısınız. Yalnızca küçük bir networke bağlı kalırsanız LinkedIn’de iş bulma çabalarınız başarısız olacaktır.

Eski İş Arkadaşlarınızla Bağlantı Kurun! – Linkedin İş Bulma Önerileri

İlk olarak performansınızı bildiğiniz ve kariyerinize yatırım yapabilecek, geçmişte birlikte çalıştığınız kişilere yönelmeniz doğaldır. Birçok iş arayan, bir sonraki işlerine başlamak için referans olarak eski meslektaşlarına güvenir. Siz de eski iş arkadaşlarınızla yeniden bağlantı kurmak için Linkedin’i deneyebilirsiniz.

Sektördeki Meslektaşlarınızla Takipleşin! – Linkedin İş Bulma Önerileri

İkinci bağlantı katmanınız, aynı mesleği ve sektörü paylaşan insanlar olmalıdır. Onlarla diğer katmanlardan daha fazla ortak noktanız olacaktır. Özellikle şu anda sektörünüzde çalışmaya devam ediyorlarsa size yeni fırsatları bildirebilirler.

Hedef Şirketlerin Yöneticileri ile Bağlantı Kurun! – Linkedin İş Bulma Önerileri

Linkedin iş bulmak için en etkili platformlardan biri. Dolayısıyla çalışmak istediğiniz şirketler ve markalarla bağ kurabileceğiniz pek çok imkana da sahip olduğunuzu söyleyebiliriz. Bu noktada sizlere sunacağımız Linkedin iş bulma önerilerinden bir diğeri de beğendiğiniz firmaların idari kadrosundan insanlarla bağlantı kurmanızdır.

Bağlantılarınızla Etkileşime Geçmeyi İhmal Etmeyin! – Linkedin’den İş Bulmak

Networkünüzü genişletmek için yalnızca kurduğunuz bağlantılar yetmez. Akılda kalmak ve Linkedin’den iş bulmak istiyorsanız bağlantılarınızla etkileşim de kurmalısınız. Çoğu zaman insanlar kariyer koşturmacalarının arasında Linkedin’e vakit ayırmak istemez. Halbuki gününüzün 30 dakikasını Linkedin’e ayırmanız sizin için hem çok zor değildir hem de uzun vadeli pek çok kazanım getirir.

Sonuç olarak Linkedin iş dünyası için son derece önemli olsa da kariyer yolculuğunuz için tek mecra değildir. Linkedin’de iş bulmak için çabalarken potansiyel işverenlerinize ulaşıp onlara kişisel bir şekilde dokunana kadar bağlantılarınızın size pek de bir şey kazandırmayacağını unutmayın. Bir mülakat, telefon görüşmesi veya görüntülü görüşme fırsatı yakalamaya çalışın. Bağlantılarınızla olan etkileşimi gerçeğe taşımayı deneyin!

[widget-134]

Yorum Yap