SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sosyal Medya Görünürlüğü Nasıl Artırılır?

Sosyal Medyada Görünür Olmak İçin Neler Yapmalısınız?

Artık sosyal medyada hesabı bulunmayan bir kişi bulmak çok zor. Özellikle markalar, sosyal medyada bulunmaya çok fazla önem veriyor. Evet, sosyal medyada var olmak, sosyal medya görünürlüğü sağlamak çok önemli. Ama sosyal medyada görünür olmanın neden önemli olduğunu, nasıl faydalar sağladığını çoğumuz bilmiyoruz. 

Sosyal medyada görünür olmak, genellikle markaların istediği bir durumdur. Fakat fenomen olmak isteyen şahsi hesap sahipleri de sosyal medya görünürlüğü ile ilgilenmektedir. Şimdi sosyal medya görünürlüğü nedir ve nasıl artırılır gibi detayları inceleyelim…

Sosyal Medyada Görünür Olma Neden Önemli Bir Detaydır?

Sosyal medya görünürlüğü; sosyal medyadaki varlığınızı birçok kişiye ulaştırmak, paylaşımlarınızı çok kişinin görmesini ve etkileşim almasını sağlamak olarak ifade edilebilir. Bir marka ya da kurumu temsilen sosyal medya hesabı yönetiyorsanız sosyal medyada görünürlük arttırma yollarını öğrenmeniz gerekir.

Fenomen olup kitlelere hitap etmek gibi bir hayaliniz varsa ve özel çalışmalarla içerik üretici olmak istiyorsanız da sosyal medyada görünürlük kazanmanın püf noktalarını keşfetmeniz önemlidir. Bir içerik oluşturup paylaştığınızda bunu kendiniz için değil, takipçileriniz için yaparsınız. Görünmedikten sonra sosyal medyada var olmanın çok da bir anlamı olduğunu sanmıyoruz.

Sosyal Medyada Görünürlük Artırma Yöntemleri Nelerdir?

Sosyal medyada görünür olma çabalarınızdan sonuç almak ve çok daha iyi bir profile sahip olmak için ilk olarak sosyal medyada görünürlük artırma yöntemlerini ve püf noktalarını öğrenmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca dijital pazarlama stratejilerinizin başarılı olmasında da sosyal medya görünürlüğünün etkili olduğunu unutmayın. İşte, sosyal medyada görünür olma yöntemleri:

  • Yeniliklere Adapte Olmak

Sosyal platformlar her zaman değişir ve gelişir. Bu değişime ayak uydurursanız sosyal medyada görünür olma olasılığınız artar. En çok hikayeler görülmeye değer olmaya başladıysa bol hikaye paylaşmak, video içerikler seviliyorsa video üretimi yapmak sizi yeniliklerle bütünleştirir ve görünür olmanızı destekler.

Rakiplerinizin neler yaptığını analiz etmek de iyi bir fikirdir ancak bu, sizin de onlarla aynı paylaşımlara yönelmeniz anlamına gelmiyor. Siz öncelikle nasıl bir takipçi kitlesi yarattıklarını, çalışmalarını nasıl yönettiklerini gözlemleyin, ardından yenilikçi içeriklerinizi ortaya çıkarmaya başlayın. 

  • Reels’e Önem Vermek

Yenilik demişken, son dönemde çok fazla revaçta olan Reels çalışmalarına yönelmenin sosyal medya görünürlüğünü sağlamanız açısından etkili olacağını söyletebiliriz. Sosyal medyada görünür olmak istiyorsanız en çok izlenenlerin arasına girmekten daha iyi bir seçeneğiniz yok. 

  • Etkileşime Yönlendirmek

Bir içerik paylaşımı yaptığınızda etkileşimler sosyal medya görünürlüğünüze etki edecektir. Instagram hikayelerinizde kullanacağınız etiketler, anketler, interaktif soru kutucukları etkileşimlerinizi artıracaktır. Profil akışınızda yer alan gönderilerinizde de yorumlar almak, beğenileri artırmak, kaydedilmek gibi etkileşim türleri sosyal medyada görünürlük artırma çabanızı destekleyecektir. Youtube, LinkedIn ve Facebook gibi platformlarda beğenme ve yorum yapma davranışları önemlidir. Twitter’da ise mention alma ve Retweet edilme davranışları ile etkileşimlerinizi artırabilir, sosyal medya görünürlüğü kazanabilirsiniz. 

  • Birkaç Kelime Uzunluğunda Yorumlar Almak

Yorum almanın etkileşimleri artırdığını biliyoruz. Ama sadece tek bir kelimeden ya da emojiden oluşan yorumlar, artı spam olarak kabul ediliyor. Bu yüzden aldığınız yorumların birkaç kelimeden oluşan cümleler olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun için gönderilerinizde soru sorup “Yorumda yanıtlayın.” benzeri bir istek cümlesi kullandığınızda takipçilerinizin yorumlarıyla sosyal medyada görünürlük kazanabilirsiniz. 

  • Kaydet Seçeneğine Yönlendirebilmek

Etkileşimlerin en büyüğü Kaydet seçeneğiyle gerçekleşiyor. Özellikle Instagram görünürlük artırma çalışmalarında sosyal medya kullanıcılarına gönderilerinizi olabildiğince kaydettirmelisiniz. Bunun için ilgi çekici, fayda sağlayıcı ve her zaman açıp okunabilecek içerikler üretmeniz önemlidir. 

Sosyal Medya Görünürlüğünüzü Artırın Göze Çarpan Markalardan Biri Olun!

Sosyal medyada görünür olma pahasına yaptıklarınız kafa karıştırıcı olursa ters bir etki de doğabilir. Bu yüzden sosyal medya görünürlüğü çalışmalarını bilinçsiz bir şekilde yapmamanızı öneririz. Sosyal medya algoritmaları kullanıcı odaklı çalıştığı için etkileşimleriniz eskiye oranla biraz bile arttığında profiliniz çok daha farklı kitlelere gösterilecektir.

Sosyal medya görünürlüğü için yapmanız gerekenleri istekle, odaklanarak, deneyimli kişilerden yararlanarak uyguladığınızda başarıya ulaşmak için herhangi bir engeliniz kalmayacak. O halde kendinizi göstermenin ve sosyal medyada görünür olmanın tam sırası!

[widget-134]

Yorum Yap