SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sosyal Medya Pazarlaması ve Dijital Pazarlama Arasındaki Fark Nedir?

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Neden Birlikte Düşünülmeli?

Televizyon reklamları, gazeteler, billboardlar ve daha niceleri geçmişte kaldı. Yeni dönemde sosyal medya pazarlaması ve dijital pazarlama önem kazandı. İnsanların birçoğu bu mecralarda çalışmalarını ortaya koyuyor ve satışlarını gerçekleştiriyor. Eğer siz de pazarlama stratejilerinizi nasıl yürütmeniz gerektiğini bilmiyorsanız sosyal medya ve dijital pazarlama çalışmalarına ortak olabilirsiniz.

Markanızı ve firmanızı büyütmek için sosyal medya pazarlaması veya dijital pazarlama çalışmaları yapabilirsiniz. Peki, sosyal medya pazarlamasına mı yoksa dijital pazarlama çalışmalarına mı öncelik vermeniz gerektiğini biliyor musunuz? Bunun için ilk olarak sosyal medya pazarlaması ve dijital pazarlama arasındaki farklara ve ortaklıklara hakim olmanız gerekiyor.

Sosyal Medya Pazarlaması ve Dijital Pazarlama Arasındaki Farklar

Aslında sosyal medya pazarlama stratejisini dijital pazarlamadan ayrı değerlendirmek pek doğru olmaz. Çünkü sosyal medya pazarlaması, dijital pazarlama içerisinde yer alan, daha dar alanda dijital pazarlama faaliyetlerini destekleyen bir kavramdır. Daha dar bir alanda varlığını sürdürmesine karşın dijital pazarlamanın en önemli bileşenlerinden biridir. Sosyal medya pazarlaması olmazsa dijital pazarlama bir parça eksik kalacaktır.

Dijital pazarlama, kapsayıcı yapısıyla sosyal medyanın doğru stratejilerle çalışmasına destek olur. Sosyal medyanın sadece iletişimde kalmak için var olmadığını dijital pazarlama sayesinde öğreniriz. İşte, bu yüzden sosyal medya pazarlaması ve dijital pazarlama ayrılmaz ikili kavramdır. Sosyal medya pazarlama stratejisi oluştururken dijital pazarlamanın yöntemlerinden yararlanmak gerekir. Bu sayede başarılı bir sosyal medya pazarlaması yapabilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Sosyal medya pazarlama stratejileri sizi başarıya taşımak için üzerinde durmanız gereken konulardan biridir. İyi bir sosyal medya stratejisi, dijital pazarlamanın anahtarıdır. Markanızın sosyal medya üzerinde başarıyla yer almasını istiyorsanız bu stratejileri en doğru şekilde belirlemelisiniz. Sosyal medya stratejisi belirlerken öncelikle markanızın amaçlarını, neye hizmet ettiğini ve hedef kitlesini bilmelisiniz. Bu konu üzerine çalışmalar yaptığınızda başarılı bir sosyal medya pazarlaması yapabilmeniz mümkündür.

Etkili bir sosyal medya stratejisi geliştirmek ve sosyal medya pazarlaması yapmak istiyorsanız detaylara önem vermeyi de unutmayın. Neyi, neden paylaşıyorsunuz? Bu paylaşımınız sosyal medya kullanıcıları için neler ifade ediyor? Web sitenize trafik mi çekeceksiniz yoksa kurum kültürünü mü yansıtacaksınız? 

Sosyal Medya Pazarlaması ve Dijital Pazarlama Neden Birlikte Anılır?

Dijital pazarlama denince akla daha kapsayıcı bir kavram gelir. Esas olarak tam da böyledir. Dijital alanların tümünde yürüteceğiniz pazarlama faaliyetlerinizi dijital pazarlama stratejileriyle yönetebilirsiniz. Vereceğiniz arama motoru reklamlarından web sitesi içeriklerinize ve sosyal medyaya kadar her alandaki pazarlama faaliyetleri dijital pazarlama olarak adlandırılır. Sosyal medya pazarlaması dediğimizde, bu kavramı da dijital pazarlamanın içerisinde değerlendirmeliyiz.

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Ayrılmaz İkilidir!

Sosyal medya pazarlaması ve dijital pazarlama konusunda kafa karışıklığı yaşayan kişiler için tüm detaylara değindik. Sosyal medya ve dijital pazarlama, markanızın büyümesi için gereklidir. Rakiplerinizin arasından başarıyla çıkmak istiyorsanız sosyal medya pazarlamasını ihmal etmemeniz gerekiyor.

Sektörünüzü ilgilendiren her sosyal mecrada var olmaya ve aktif kalmaya çalışın. İşte o zaman sosyal medya ve dijital pazarlama çalışmalarınızı olması gerektiği gibi yürütebilirsiniz. Sosyal medya pazarlamasıyla ilgili olarak da kendinizi daima aktif ve güncel tutun…

[widget-134]

Yorum Yap