SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sosyal Medya Uzmanının Bilmesi Gereken Programlar Hangileri?

Profesyonel Bir Sosyal Medya Uzmanı Olmak İçin Mutlaka Bu Programları Öğrenin!

Bir sosyal medya uzmanının bilmesi gereken programlar hangileri? Marka bilinirliğini artırmak, müşterilerle daha güçlü ilişkiler kurmak, yeni takipçiler kazanmak ve rakip analizi yapabilmek için kullanılan sosyal medya yönetim araçları, sosyal medya uzmanlarının olmazsa olmazıdır.

Çünkü bir sosyal medya uzmanının tek görevi, Instagram, Youtube, LinkedIn, Twitter ve Tiktok gibi sosyal medya hesaplarında paylaşım yapmak değildir. Bir sosyal medya uzmanı aynı zamanda dijital pazarlama stratejisi geliştirmek, etkili ve heyecan verici sosyal medya reklamları oluşturmak ve istatistikleri anlamak zorundadır. 

Sosyal Medya Uzmanı Olmak İsteyenlerin Bilmesi Gereken Programlar Hangileridir?

Bir sosyal medya uzmanı olarak rakiplerinizi geride bırakmak, şirketlerin aradığı bir çalışan olmak ve yenilikleri takip etmek için farklı farklı becerilere sahip olmanız gerekiyor. Yani hem takipçilerinizin beklentilerini anlamanız için analiz yapmanız hem takipçilerinizle etkileşim kurmanız hem sorunları hızlı bir şekilde giderebilmeniz hem de yaratıcı olmanız önemli. Çünkü sosyal medyanın pazarlama stratejilerini yürütmek, içerik takvimi oluşturmak, en güncel trendleri takip etmek ve marka bilinci yaratmak, tamamen sizin göreviniz. Peki, tüm bu becerilere nasıl sahip olacaksınız? Aslında her bir göreviniz için faydalanabileceğiniz sosyal medya yönetim araçları mevcut. Sosyal medya hesap yöneticilerinin mutlaka bilmesi gereken programlardaki yetkinliklerini artırmanız yeterli… 

Google Analytics: Bir sosyal medya uzmanının bilmesi gereken programların en başında elbette Google Analytics var. Google Analytics, pazarlama faaliyetlerinizin sonucunu ölçebilmeniz için etkili bir araçtır. 

Canva: Sosyal medya uzmanı olmak isteyenlerin mutlaka bilmesi gereken programlardan bir diğeri de tasarım programı Canva. Evet bir tasarımcı kadar bu işten anlamak zorunda değilsiniz. Ancak yine de bloglara görsel oluşturma, sosyal medya gönderileri için görsel hazırlama gibi bazı temel becerilere sahip olmanız gerekiyor. 

Sprout Social: Sosyal medya hesap yöneticilerinin mutlaka bilmesi gereken programlardan biri de en uzun deneme süresini sunan SproutSocial’dır. Tüm sosyal medya platformlarını tek bir yerden yönetme imkanı sunduğu için sıkça tercih edilir. Bu programdaki analiz ve raporlar, kullanıcı etkileşimini ve yatırım getirisini yönetmeye de yardımcı olur.

Hootsuite: Kullanıcı davranışlarını ve etkileşimi gerçek zamanlı olarak analiz edebilen Hootsuite, bir sosyal medya uzmanının bilmesi gereken programlardandır. Google Analytics’in bir rakibi olarak kapsamlı analiz imkanı sunar. Dijital pazarlama çalışmalarının yürütülmesinde önemli bir etkisi bulunur.

Buffer: Sosyal medya uzmanları hangi programları kullanıyor diye araştırdığınızda karşınıza mutlaka Buffer çıkar. Buffer, daha uygun maliyetli bir program kullanmak isteyen, bireysel hedefleri ve küçük işletmeleri için sosyal medya yönetimi yapmayı planlayan sosyal medya yönetimi araçlarındandır. 

Sosyal Medya Uzmanı Olmak İsteyenlerin Bilmesi Gereken Programları Öğrenin Rekabette Önde Olun!

Her bir sosyal medya platformu için farklı bir yönetim tarzına ihtiyacınız olabilir. Instagram’da etkili görseller öne çıkarmak, Youtube’da izleyicileri satın almaya teşvik edecek videolar üretmek, Twitter’da zekice tasarlanmış makaleler yayınlamak, daha doğru olabilir. Tasarımdan hesap yönetimine, analizden strateji oluşturmaya kadar ihtiyacınız olan tüm becerileri sosyal medya hesap yöneticilerinin mutlaka bilmesi gereken programlarla edinebilirsiniz.

Üstelik bu sosyal medya yönetim araçlarıyla özgeçmişinizi daha dolu bir hale getirip iş görüşmelerinde çok daha prestijli görünebilirsiniz. Tüm hesapları tek bir programdan yöneterek işlerinizi daha sistematik hale getirebilirsiniz.

[widget-134]

Yorum Yap