SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Twitter mı Instagram mı? Hangisi Daha İyi?

Markanız İçin En Doğru Sosyal Medya Platformu Twitter mı Instagram mı? 

Sosyal medya platformlarının kendi içlerinde hizmet verdikleri konular ve algoritmaları birbirlerinden farklı olabiliyor. Fakat kullanıcılar, benzer türde paylaşımlar yaptıkları için genel olarak tüm sosyal medya platformlarını birbirine yakın gibi düşünüyor. 

Instagram mı Twitter mı diye merak eden internet kullanıcıları öncelikle şunu bilmeliler; bu iki farklı platformun kurucuları bile birbirinden farklıdır. Dolayısıyla platform altyapıları da bambaşkadır. Ancak Instagram kullanmak mı daha iyi yoksa Twitter kullanmak mı daha iyi diye düşünüyorsanız bu konuda hedef kitlenizi ve rakiplerinizi analiz etmeniz gerekir. 

Sosyal Medya Platformları Neye Göre Tercih Edilir? - Twitter mı Instagram mı?

Eğer herkes gibi Instagram mı Twitter mı açmalıyım diye düşünüyorsanız ilk olarak amacınızı belirlemenizi öneririz. Kişisel bir hesap mı açmak istiyorsunuz yoksa kurumsal bir işletme hesabına sahip olmak mı istiyorsunuz?

Twitter mı Instagram mı diye sorduğunuzda bir diğer tercih faktörü de iletişim kurmak isteyip istemeyeceğiniz olabilir. Bazı platformlar iletişim ve etkileşim için daha rahat bir alan sunarken bazıları sadece haber almanız için kullanmanız gereken platformlar olabilir.

Instagram kullanmak ile Twitter kullanmak arasında kaldığınızda belirleyici faktörlerden biri de kullanım stiliniz olabilir. Görsel paylaşmayı mı seviyorsunuz yoksa çoğunlukla düşüncelerinizi metinlere dökenlerden misiniz? 

Twitter mı Instagram mı: Instagram Kullanmak Neyi İfade Eder?

Instagram kullanmak istiyorsanız ilk olarak platformun tüm özelliklerini bilmeniz gerekir. Çünkü Instagram sandığınız gibi yalnızca gezdiğiniz yerlerde çekildiğiniz fotoğrafları paylaşmaktan ibaret değil. Kurumsal veya kişisel hedefler doğrultusunda çok yönlü olarak Instagram kullanımı sağlayabiliyorsunuz.

Kişisel hesaplar da kurumsal hesaplar da Instagram üzerinden kolayca yönetilebiliyor. Bir ürün veya hizmet pazarlamak istiyorsanız Instagram, kendi sistemi üzerinden reklam vermenize de olanak tanıyor. Reklamlarınızı dilediğiniz gibi düzenleyerek kolayca verebiliyorsunuz. Instagram mı Twitter mı fotoğraf paylaşımı konusunda daha iyi diye sorarsanız, Instagram’ın tamamen bu niyetle çalıştığını söyleyebiliriz. En iyi fotoğraflar, videolar ve görsel çalışmalar Instagram kullanmak isteyenler için olumlu bir kriterdir. 

Twitter mı Instagram mı: Twitter Kullanmak Neyi İfade Eder?

Twitter Instagram profilinizi bile ekleyebildiğiniz bir platform. Yani dilediğiniz linki Twitter’da paylaşmakta serbestsiniz. Tabii ki spam olmadığı sürece… Twitter bu konuda özgür bir alan sunduğundan, tercih edilme ihtimali de yüksek oluyor. 

Fakat Twitter kullanmak istiyorsanız şunu bilmelisiniz; bu platform bir mikro blog sitesidir. Yani belirli bir karakter sınırında yazılı içerik üretebileceğiniz bir mecra. Tabii ki görsel ve video da ekleyebilirsiniz ama odaklanmanız gereken, harf karakterleri olmalıdır. 

Twitter kullanırken iletişim kurmak mümkündür. Hatta hem direkt mesaj hem de mention sistemiyle karşılıklı konuşmalar yapılabilir. Ancak Twitter kullanıcıları dilerlerse sadece haber içeriklerini, güncemi takip etmek için de bu platformu kullanabilirler. Instagram’da gündem takibi yapmak bu anlamda daha zordur. 

Profesyonel Çalışmalar Yapacaksanız Sosyal Platformların Hepsinde Olun!

Eğer sadece eğlenmek için değil de çalışmalarınızı profesyonel anlamda da yürütmek için Instagram mı Twitter mı diye soruyorsanız tüm sosyal medya platformlarını kullanmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Ancak bu noktada hepsinde aktif olmaya dikkat etmelisiniz. Bu şekilde görünür olabilir, her yerde var olduğunuzu ispat edebilirsiniz. 

Sosyal medya platformlarının birçoğunda var olmak istiyorsanız her platformun algoritmasını bilmelisiniz. Eğer algoritmalara hakim olmak istiyorsanız bu konunun üstüne düşmek için geç kalmamalısınız. İster sosyal medya platformlarının algoritmalarını öğrenmek için eğitim alın, isterseniz profesyonel hesaplarınızı yönetmek için sosyal medya danışmanlığı desteği isteyin, her kararınız sizin yararınıza olacaktır. 

[widget-134]

Yorum Yap