SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Instagram Alışveriş Özelliği ile İlgili Ne Kadar Bilgi Sahibisiniz?

Instagram Ürün Etiketleme ve Instagram Alışveriş Özelliği ile İlgili Tüm Detaylar

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından Instagram, her geçen gün kendini geliştirmekte olup kullanıcılarına farklı özellikler sunmaktadır. Özellikle Facebook’un Instagram’ı satın alması ile bu değişim, çok daha rahat görülmeye başlanmıştır. 

Çoğu kullanıcı tarafından merakla beklenen Instagram shopping özelliği, Instagram’ın uzun süredir üzerinde çalıştığı ve ürün satışı yapan kullanıcılarını ilgilendiren yeni bir girişimi. Markalar için önemli bir fırsat yaratan Instagram alışveriş özelliği, Instagram mağaza açma adımları ve Instagram alışveriş özelliği başvurusu için gerekli tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Instagram Market Kullanıcılara Ne Gibi Avantajlar Sunuyor?

Instagram alışveriş özelliği, ürün satışı yapmak isteyen markaların paylaştıkları görüntülerde, ürünlerin satın alınabilmesi için etiketleme dönemini başlatıyor. Örnek verecek olursak; Instagram ürün etiketleme özelliği ile paylaşmış olduğunuz bir görselde erkek pantolon, tişört ve hırka kombinasyonu yaptığınızı varsayalım. Fotoğrafın üzerinde istediğiniz ürünü etiketleyebileceksiniz. Bu etikete tıklayanlar, ilgili ürünlerin detaylarını görebilecekler ve satın alma işlemini gerçekleştirebilecek. 

Instagram Alışveriş Özelliğini Nasıl Kullanırım?

Instagram alışveriş sitelerinden ürün almak isteyen kullanıcılar için Instagram market kullanma adımlarını şöyle sıralayabiliriz:

  • İlk olarak ürününü satın almak istediğiniz markanın profiline girin. Eğer markanın Instagram alışveriş özelliği bulunuyorsa fotoğrafların sağ üst köşesinde küçük bir alışveriş sepeti ikonu olacaktır. 

  • Instagram alışveriş sitelerindeki fotoğraflara gelin ve sol alt köşedeki “ÜRÜNLERİ GÖRMEK İÇİN DOKUNUN” yazısına tıklayın. Instagram ürün etiketleme özelliği ile bu sayede ilgili ürünün ismini ve fiyatını görüntüleyin. 

  • Hangi ürün hakkında daha çok bilgi edinmek isterseniz bu etiketlerin üzerindeki “>” ikonuna tıklayarak açılan yeni sayfada ürünün fotoğraflarını, varsa diğer fotoğrafları, ürün ismini ve açıklamalarını kontrol edin.

  • Instagram shopping özelliği ile hangi ürünü almak istiyorsanız “Şimdi Alışveriş Yap” butonuna tıklayın.

Instagram Alışveriş Özelliği Başvurusu ve Instagram Mağaza Açma Kriterleri

Instagram alışveriş özelliğini kullanabilmeniz için öncelikli olarak bir e-ticaret sitenizin olması şart. Çünkü etiketlenen ürünün tüm detaylarını gördükten sonra kullanıcıyı ürünü satın alması için bir web sitesine yönlendirmeniz gerekiyor. Instagram alışveriş özelliği başvurusu yaparak Instagram mağaza açma fırsatını yakalamak için ilk olarak hesabınızın onaylanması gerekiyor. Hesabınız onaylandıktan sonra aşağıda sizler için sıralamış olduğumuz kriterleri karşılamanız bekleniyor.

  • Instagram mağazası açmak isteyen firma, Instagram ilkelerine uymalı,

  • Instagram alışveriş etiketleri ile satış başlatabilmesi için sayfa, işletme ve domaini temsil etmeli,

  • Instagram alışveriş özelliği başvurusu yapacağınız firma, Instagram’ın desteklediği pazaryerlerinden birinde olmalı,

  • Instagram alışveriş özelliğini aktif edebilmeniz için stok, ürün ve fiyat bilgileri konusunda doğru ifadeler kullanılmalı,

  • Son olarak da Instagram alışveriş siteleri, belli bir takipçi kitlesine sahip olmalıdır.

Instagram Alışveriş Etiketleri Satışlarınızı Artıracak!

Instagram tarafından yapılan bir araştırmaya göre, kullanıcıların %60’ı uygulamanın ürün ve servislerini öğrenirken, %70’i ise Instagram’daki bir mesajdan etkilendikten sonra harekete geçiyor. Instagram kullanım oranlarının da her geçen gün biraz daha arttığını hesaba katarsanız Instagram alışveriş özelliğinin markanız için sağlayacağı önemli artıları daha kolay fark edebilirsiniz.

E-ticaret yapan, ürünlerinin satışını arttırmak isteyen markalara mükemmel bir fırsat olan bu özellik, markaların satış stratejilerinde büyük bir değişiklik yaratmakta ve mevcut satışları artırarak pazar payına önemli katkı sağlamaktadır.

[widget-143]

Yorum Yap