SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

En Çok Kazandıran Mesleklerden Biri: Sosyal Medya Editörlüğü

Sosyal Medya Editörü Nasıl Olunur?

Sosyal medya editörü, firmaların ve markaların sosyal medya hesaplarını yöneten, yazılı ve görsel içerikler paylaşarak işletmelere takipçi kazandıran profesyonellerdir. Sosyal medya editörlüğü yapmak için herhangi bir bölümden mezun olma şartınız bulunmuyor. Gerekli eğitimleri aldıktan sonra mezun olduğunuz bölüm ne olursa olsun, sosyal medya editörü olarak kariyer yapabiliyorsunuz.

Ancak üniversitelerin iletişim fakültelerinden mezun olmak, elbette size önemli bir avantaj sunuyor. Çünkü bir sosyal medya editörünün iletişimin kurallarını ve sosyal medya stratejilerini bilmesi önemli. Şimdi, başarılı bir sosyal medya editörü olmak isteyenler için sosyal medya editörlüğü nedir, sosyal medya editörü nasıl olunur gibi konuların üzerinde duralım.

Sosyal Medya Editörlüğü Nedir?

Sosyal medyanın her geçen biraz daha önem kazanması, firmaların sosyal medyada pazarlama stratejileri yürütmelerini sağladı. Sosyal mecralar üzerinden takipçi kazanma, etkileşim yaratma, satış yapma ve rakip analizi yapma gibi görevler ise sosyal medya editörünün alanı haline geldi. Şimdi sosyal medya editörlüğü nedir, sorusunun daha iyi anlaşıldığını umuyoruz.

Sosyal Medya Editörü Nerelerde Çalışabilir?

Sosyal medya editörlüğü, günümüzün en popüler mesleklerinden biri. Çünkü sektör fark etmeksizin tüm firmaların ve markaların sosyal medya editörüne ihtiyacı var. Dolayısıyla şu an, sosyal medya platformlarına hakim olan, analitik düşünebilen ve yaratıcı sosyal medya editörleri için geniş bir çalışma alanı olduğunu söyleyebiliriz. Elbette sosyal medya editörü olarak reklam ajanslarında, e-ticaret firmalarında, sosyal medya ajanslarında, gazete ve dergilerde iş potansiyeliniz daha yüksek.

Sosyal Medya Editörlüğünde Başarılı Olmak İçin Hangi Becerilere İhtiyacınız Var?

Sosyal medya editörü olmak için ilk olarak güçlü bir iletişim becerisine sahip olmanız gerekiyor. Çünkü yaptığınız iş sosyal medya yönetimiymiş gibi görünse de aslında sosyal medya platformları üzerinden kullanıcılarla ve potansiyel müşterilerle iletişime geçiyorsunuz. Bunun dışında Türkçeyi doğru bir şekilde kullanabilmeniz, metin yazma konusunda yetenekli olmanız, sosyal medya platformlarını iyi bir şekilde tanımanız, temel fotoğraf düzenleme uygulamalarını bilmeniz ve güçlü bir analiz yeteneğine sahip olmanız gerekiyor. Sürekli araştıran, kendini geliştiren, raporlama ve analiz becerilerini iyileştiren bir sosyal medya editörü olursanız kısa sürede önemli başarılar elde eder ve çok iyi yerlere gelirsiniz.

Sosyal Medya Editörü Ne İş Yapar?

Sosyal medya editörü ne iş yapar sorusuyla sık sık karşılaşıyorum. Sosyal medya denince çoğu insanın aklına vaktinin çoğunu sosyal medyada geçiren bir profil geliyor. Ancak bir sosyal medya editörü olarak dijital pazarlama stratejilerini sosyal medyada yürütmeniz, şirketinizin hedefleri için yaratıcı içerikler oluşturmanız, rakip analizi yapmanız, sosyal medya hesapları için temel tasarımlar oluşturmanız gerekiyor. Sosyal medya editörü ne iş yapar sorusunu özetleyecek olursak; sorumlu olduğunuz şirketin tüm hedeflerini, icraatlerini, başarılarını, etkinliklerini ve pazarlama stratejilerini sosyal medya kanallarına uyarlayan bir profesyonel olduğunu söyleyebiliriz.

Sosyal Medya Editörü Maaşı Nedir?

Bir sosyal medya editörü olarak farklı sektörlerde iş seçeneklerinizin olduğundan bahsetmiştik. Bu yüzden sosyal medya editörü olarak görev aldığınız marka, markanın sektörü ve büyüklüğü, alacağınız ücreti etkileyebilir. Ancak yine de ortalama olarak bir sosyal medya editörü maaşının 9000-10.000 TL’den başladığını söyleyebilirim.

Sosyal Medya Editörü Nasıl Olunur?

İnternette sık sık sosyal medya editörü iş ilanlarına denk geliyorsunuzdur. Çünkü sosyal medya editörlüğü günümüzde oldukça önemli mesleklerden biri haline geldi. Eğer sektörünüze ilgi duymuyorsanız ya da sosyal medyada aktif olmayı seviyor, profesyonel yaşamınızı da bu yöne çevirmek istiyorsanız sosyal medya uzmanlığı eğitimine katılıp sertifika alabilirsiniz. Elinizde sosyal medya uzmanlığı sertifikası olduktan sonra dilediğiniz sektörde sosyal medya editörü olarak çalışabilirsiniz.

Yeni Bir İş Arayışında mısınız? Sosyal Medya Editörü Olmayı Deneyin!

Eğer işinizden mutlu değilseniz ya da kendinizi çalıştığınız yere ait hissetmiyorsanız yaşamınızın en önemli zamanlarını bu düşünceyle ve mutsuzlukla geçirmemenizi öneririz. Bu, hangi meslek olursa olsun. Hayal ettiğiniz bir iş ya da “Şu olsaydı çok mutlu olurdum” dediğiniz bir meslek varsa hiç düşünmeden o alana yönelin.

Eğer bunu, sosyal medya editörlüğü için düşünüyorsanız da ilk iş olarak bir sosyal medya uzmanlığı eğitimine katılın, ihtiyacınız olan tüm becerileri edindikten sonra seçtiğiniz bir bölümde ve sektörde uzmanlaşmaya bakın. Hayatınızın çoğunu, işinizle geçireceğinizi unutmayın. Doğru karar vermek çok önemli… Sevmediğiniz bir işi yapmak zorunda değilsiniz!

[widget-134]

Yorum Yap