SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sosyal Medya Uzmanının Görevleri Nelerdir?

Sosyal Medya Uzmanının Görev Tanıtımı Nedir?

Bir sosyal medya uzmanı; firmaların, markaların ve kişilerin sosyal medya platformlarındaki sesidir. Onları en iyi yansıtacak içerikleri üretmek ve potansiyel takipçilere ulaşmakla sorumludur. Sosyal medya uzmanı iş tanımında, sosyal medya pazarlamasını tüm yönleriyle ve stratejik olarak planlamak ve müşteri katılımını sağlamak da vardır.

Sosyal medya uzmanları, her bir sosyal medya kanalının nasıl çalıştığını, nasıl optimize edileceğini ve hedef kitlesini bilmek zorundadır. Eğer bir sosyal medya uzmanı olmak istiyorsanız sahip olmanız gereken bazı beceriler de olduğunu söyleyebiliriz. Dilerseniz şimdi sosyal medya uzmanı eğitimine, sosyal medya uzmanı maaşına ve sosyal medya uzmanı iş tanımına göz atalım.

Sosyal Medya Uzmanının Görevleri – Dijital Dünyanın Profesyonelleri!

Sosyal medya uzmanı görev tanımını örneklerle açıklamak, daha doğru olabilir. Şimdi bir firma, marka veya önemli bir kişi düşünün. Sektörü ne olursa olsun, mutlaka rekabet halinde olduğu yüzlerce hatta belki binlerce kişi var. Bu kişi, haklı olarak potansiyel müşterilerin kendisinden alışveriş yapmasını istiyor. Bu da dijital dünyada yürütülen kaliteli içerik oluşturma, profesyonel profil fotoğrafı, ilgi çekici başlık ve reklam gibi sosyal medya stratejileri ile sağlanıyor. İşte, tüm bu süreci yönetmek, sosyal medya uzmanının iş tanımına giriyor. Yani, sosyal medya uzmanı, sizin dijitaldeki gözünüz kulağınız oluyor. Bir sosyal medya uzmanı;

  • Editoryal takvim hazırlar ve sosyal medya hesaplarının her biri için hedef kitleyi etkileyecek içerikler üretir.

  • Rakip analizi yapar ve eksikleri, üzerine yoğunlaşılması gereken konuları belirler.

  • Şirketin sosyal medyada daha görünür olmasını sağlamak için optimizasyon yapar.

  • Sosyal verileri, metrikleri ve araştırmaları inceler.

  • Halkla ilişkiler, dijital pazarlama ve müşteri ilişkileri gibi departmanlarla iş birliği yaparak itibar yönetimi ve marka bilinci oluşturur.

  • Sosyal medyada kampanyalar oluşturur, sonuçlarını analiz eder.

  • Güçlü bir ağ oluşturmak için çapraz bağlantı yapar, müşterinin her platformda tanınmasını sağlar.

Sosyal Medya Uzmanı Eğitimi – Hangi Konularda Bilgi Sahibi Olmalısınız? 

Sosyal medya uzmanının görevlerine değindikten sonra sırada eğitim konusu var. Eğitim bilgilerini, sosyal medya uzmanının görev tanımından sonra belirtmemizin sebebi, aslında ne için eğitim alacağınızı ve neyi bilmeniz gerektiğini fark etmeniz. Bir sosyal medya uzmanı olarak görev almak için herhangi bir üniversiteden mezun olma şartınız bulunmuyor. Tabii iletişim veya medya bölümlerinde eğitim almış olmanız, sizi bir adım öne çıkarabiliyor. 

Bunun dışında mutlaka ama mutlaka bir sosyal medya uzmanı eğitimini tamamlamış ve sosyal medya uzmanlığı sertifikasını kazanmış olmanız gerekiyor. Çünkü yukarıda sosyal medya uzmanının görevleri olarak sıraladığımız sorumluluklar için belli başlı bilgilere hakim olmanız şart.

Sosyal Medya Uzmanı Maaş – Ne Kadar Kazanacaksınız?

Sosyal medya uzmanı maaşları, deneyim ve bilgi durumunuza, çalıştığınız sektöre ve şirkete göre değişiklik gösterebilir. Çok büyük bir firmada çalışırsanız 25-50 bin TL aralığında da kazanabilirsiniz. Ancak ortalama bir sosyal medya uzmanı maaşının 15-20 bin TL bandında olduğunu söyleyebilirim. Sosyal medya uzmanı iş tanımını düşündüğümüzde, bu maaş aralığını normal bir skala olarak değerlendirebiliriz.

Sosyal Medya Uzmanlığı İş Hacmi Oldukça Geniş Bir Meslek!

Günümüzün en popüler mesleklerinden biri olan sosyal medya uzmanlığının çalışabileceği alanlar çok çeşitli. Yani yalnızca medya sektörüyle kısıtlı değilsiniz. Dolayısıyla pek çok meslek grubundan daha avantajlısınız. Çünkü uzunca bir süre iş aramak zorunda kalmayacak, hemen her sektörde istihdam edilmeye hazır olacaksınız.

İnşaat, turizm, otomotiv, sanayi, sağlık, medya, tekstil ya da eğitim, hiç fark etmez. Kendinize her alanda iş bulabilirsiniz. Çünkü artık her firma, sosyal medyada aktif. Aynı şekilde de her marka bir sosyal medya uzmanı ile çalışmak durumunda. Bu noktada sizlere şöyle bir öneride bulunabilirim. Eğer mevcut işinizden memnun değilseniz ya da istemediğiniz bir bölümde okuyorsanız size oldukça güzel imkanlar sunabilecek sosyal medya uzmanlığına yönelebilirsiniz. 

[widget-134]

Yorum Yap