SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Google’ın Mobil Uyumlu Site Etiketi Hamlesi!

Google’dan Yeni Güncellemeler: Mobil Uyumluluk Etiketi 

Google mobil sitelere ve uygulamalara ne kadar önem verdiğini göstermek için mobil uyumluluğu bir sıralama kriteri olarak gösteriyor. Giderek artan akıllı telefon kullanımı grafiği de Google’ın mobil uygulamalar için etiket yöneticisine neden değer verdiğini ve bu konudaki yeniliklerinin nedenini daha iyi açıklıyor.

Google’ın her zaman kullanıcı deneyimini önemsediğini düşünürsek yine nasıl daha iyi hizmet veririm mantığından hareket ettiğini görebiliriz. Google son güncellemesi ile şimdi de mobil uyumluluk etiketi sayesinde mobil kullanıcıların işi kolaylaştırıyor.

Google Yeni Güncellemeler Yapıyor!

Google mobil uyumluluk etiketi konusundaki kararını, mobil uyumlu olmayan sitelere e-mail göndererek göstermeye devam ediyor. Mobil uyumluluğu olmayan web sitelerin yönetici ve SEO uzmanlarına uyarı mesajı atarak durumu düzeltmelerini istiyor. Webmaster Tools uyarıları sayesinde web siteleri kullanıcıya yönelik çalışmaya başlıyor. 

Mobil Uygulamalar İçin Etiket Yöneticisi: Mobile-Friendly Test Tool

Mobil uyumlu site etiketine ayak uydurmak için neler yapmanız gerektiğine değinecek olursak öncelikle sitenizin mobil uyumluluğunu Mobile-friendly Test Tool ile kontrol etmenizi öneriyoruz. Kolayca kullanacağınız bu araç ile;

  • Web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını görebilirsiniz.

  • Google botlarının siteyi nasıl gördüğünü, botların erişemediği sayfaları ve nedenlerini görebilirsiniz.

  • Mobil uyumlu olmayan bir siteniz varsa Google kaynaklarına yönlendirilerek neler yapabileceğiniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

  • Web sitenizin mobil cihazlarda nasıl bir görünüme sahip olduğunu da görebilirsiniz.

Google Son Güncellemesine Uymayanlar Ne Yapacak?

Mobil uyumluluk testini geçemediyseniz yapmanız gereken yönlendirmeler aracın ana ekranında karşınıza çıkacaktır. Yine de mobil uyumlu site etiketine sahip olmayan web sayfalarınız için atacağınız adımları şöyle özetleyebiliriz:

  • Mobil cihazların desteklemediği içerik yönetim sistemlerinden kaçınmalısınız.

  • Mobil cihazların desteklemediği uygulamalardan (Flash, Java gibi) sakınmalısınız.

  • Kullanıcının siteyi açtığında uygun zoom in-zoom out ile karşılaşması için gereken meta etiketlerini kullanmalısınız.

  • Tıklanacak linkleri zorluk çekilmemesi için uygun aralıklarla yerleştirmelisiniz.

  • Pop up pencerelerini kullanmamalısınız.

  • Genel tasarımınızda da mobil uyumluluğu tercih etmelisiniz.

Mobil Uyumlu Site Etiketi Web Sayfanıza Ne Gibi Avantajlar Sağlayacak?

Google mobil uyumluluk etiketi sayesinde akıllı telefonlardan web sitelerine tıklama oranları oldukça artacak. Cep telefonu kullanımına paralel olarak yapılan bu yenilik, kullanıcı alışkanlıklarını da değiştirecek, artık uyumlu web siteleri mobilden takip edilecek.

Elbette web sitesinin geleceği için mobil uyumluluk etiketi yeterli olmayacak. Mobil kanallar sayesinde ziyaretçiyi sitenize çektikten sonra faydalı içerikler, ilgi çekici görseller ve uygulamalarla ziyaretçilerinizi web sitenizde tutmanız da gerekecek. Ziyaretçilerinize sağladığınız kullanım kolaylığı arama sonuçlarındaki sıralamanızı da olumlu yönde etkileyecek.

Mobil Uyumluluk İçin Destek Verilen İçerik Yönetim Sistemleri

Google’ın hazır içerik yönetim sistemleri kullananlara mobil uyumluluk sağlamak için ipuçları verdiğini söylemiştik. Eğer web siteniz WordPress, Joomla!,  Drupal, Blogger, vBulletin, Tumblr, DataLife Engine, Magento, Prestashop, Bitrix, Google Sites içerik yönetim sistemlerinden biri ise rahatlıkla mobil uyumluluğu sağlayabilirsiniz.

Siteniz Mobil Uyumlu Site Etiketine Sahip mi?

Siteniz mobil uyumlu mu? Eğer sitenizin akıllı telefonlar ile mobil uygulamalar için etiket yöneticisine sahip olmadığını fark ettiyseniz Google’ın bu konudaki yönlendirmelerini takip edebilir, Google web yönetiisi araçları hesabınızda eklenen mobil kullanılabilirlik raporlarını inceleyebilirsiniz.

Hemen hemen tüm sitelerin mobil versiyonlarda masaüstüne oranla daha fazla ziyaretçi ağırlaması, Google’ında yeni hamleler geliştirmesine ve kullanıcı deneyimini maksimum seviyede iyileştirmek adına girişimlerde bulunmasına sebep olmaktadır.

[widget-135]

Yorum Yap